Завантаження Події

«ДОМ КНЯЗЯ ГАГАРИНА» новий випуск наукового збірника

вул. Ланжеронівська , 2
23.09.2020 - 15:00 - 17:00
  • Це подія пройшло.

23  вересня о 15:00 у Золотому залі Одеського літературного музею відбудеться презентація 9 випуску збірки  наукових статей та публікацій музею «ДОМ КНЯЗЯ ГАГАРИНА»

 У фондах Одеського літературного музею зберігається унікальна  колекція музейних раритетів: архіви письменників, унікальні книжкові видання, фотодокументи, рукописи. Наукові розвідки  співробітників музею знайшли реалізацію у серії видань «Дом князя Гагарина».

У збірках публікуються не лише статті співробітників Одеського літературного музею, а й музейників України та  науковців Європи, США, Канади. Пріоритет мають публікації раніш недрукованих рукописів з фондів Одеського літературного музею.

Посилання на статі збірок «Дом князя Гагарина» – у працях відомих  славістів та літературознавців не лише України, а й Голландії, Ізраїлю, Німеччини, Польщі, США,  Росії, Франції, Японії.

Випуски збірки  «Дом князя Гагарина» знаходяться в найбільш відомих наукових бібліотеках світу: в бібліотеці Конгресу США, у бібліотеках Стенфордського, Гарвардського, Амстердамського, Ієрусалимського університетів, у бібліотеці університету Сорбонни.

Дев’ятий випуск  збірника наукових статей та публикацій «Дом князя Гагарина» (як і чотири попередні) видано за сприяння Почесного  громадянина Одеси та Одеської області С.Р. Гриневецького.

Передмову до збірки написав  лауреат Шевченківської премії одеський письменник В.Г. Рутківський.

До збірки увійшли статті науковців Одеського літературного музею: дві статті Г.В. Закіпної «Фольклор про Чорноморських козаків та інформація  про Одесу в першому українському журналі  «Основа» (1861-1862)» та «Дивна птаха з монастирського саду (про Дніпрову Чайку – Людмилу Березіну)».

Г.Г. Семикіна  у статті «…Стараясь журналу дать форму, приличную нашим намерениям» завершує публікацію текстів рукописного журналу одеських ліцеїстів «Ареопаг» (Одеса, 1829. – Ч. IV. – № 1–3).  А.І. Божко у статті «Не дай мне, Боже, умереть в чужой земле») публікує вірші О.М. Федорова та наводить  опис його рукописів у фондах Одеського літературного музею. К.І. Єргєєва  уклала опис рукописів Ю. Олєші у фондах ОЛМ.

Продовжено публікації архіву М.І. Жука з фондів музею: статті  О. Л.Яворської «Михайло Жук про Михайла  Коцюбинського  (спогади з фондів Одеського літературного музею)» та О. М. Козаченко «Польські поети у перекладах М.І. Жука».

Про буремні часи 1920-х років розповідають статті О.Л.  Яворської «Контрреволюция не спит: все заговор за заговором…» («Справа  підпільної білогвардійської організації» та повість В. Катаєва  «Уже написан Вертер». За матеріалами Галузевого архіву СБУ)  та Т.Г. Рибнікової «Документ часу великих сподівань». Про нові надходження до фондів музею розповідає стаття К.А. Свірської «Рукописи і фотографії Семена Кірсанова»

За традицією, започаткованою з другої збірки,  у репринтному вигляді друкується рідкісна малотиражна книга В.В. Каменського «Цувамма» з передмовою Є.М. Голубовського.

До збірки увійшли розвідки одеських краєзнавців О.І. Пєшего «Михайло Лукич Озмідов – архітектор, видавець, благодійник (1836-1897)», Н.Н.  Панасенко «Одеське оточення К.Чуковського: В.Ф.Лазурський», Т.Є Донцової «До історії однієї охоронної дошки (будинок Шпенцерів)»,  В.В Левченка « На початку творчого шляху: одеський період Л. П. Гросмана».

Публікуються розвідки музейників України Д.В. Нестерчука «…Листи гинуть серед космічних просторів… (Листи Михайла Жука до Павла Тичини: 1925-1962 рр. Із фондів Літературно-меморіального музею-квартири П.Г. Тичини в м. Києві та ЦДАМЛМ України)» та В. І. Горбатюка (Хмельницький літературний музей) «Літо після вирію (Панько Педа: творчість і доля)».

Київський дослідник С.М. Шаргородський автор статті«Я такая невинная… (Юрій Олеша та Едуард Багрицький: Дві замітки про двох одеських поетів восени 1915 року)».

У збірці також статті науковців з-за кордону: професора Р.Д. Тименчика (Ізраїль)  – «Віршова одесика між акмеїизмом та футуризмом  (Одеса в поезії 1910-х гг.)», Вадима Ярмолинця  (США) –«Сімейні спогади Вадима Вікторовича Федорова»,  Михала Седлецького (Польща) – «Одеса у віршах Петра Скрийка: Між міфом, музикою та історією».

У розділі «Публікації» надруковано тексти: «Рукописний журнал одеських ліцеїстів «Ареопаг» (Одеса, 1829. – Ч. IV. – № 1–3)»; «О.М. Федоров. Вірші 1920-1947 років»; «В.В. Федоров. Спогади»; Ю.К.Олєша. Листи, записки, рецензії»; «М.І. Жук. Спогади про Михайла Коцюбинського»; «М.І. Жук. Листи до П.Г. Тичини. 1925-1962рр.», «М.І. Жук. Переклади»; В.П. Катаєв. Тюремні вірші».

Ілюстрації з фондів Одеського літературного музею, Одеського історико-краєзнавчого музею, Чернігівського літературно–меморіального музею М.М. Коцюбинського,  Літературно-меморіального музею-квартири П.Г. Тичини в м. Києві, Хмельницького літературного музею, Галузевого архіву СБУ, приватних збірок. Вперше в збірнику є вкладка с кольоровими ілюстраціями.

Наприкінці збірки перелік видань Одеського літературного музею та іменний покажчик.

Деталі

Дата: 23.09.2020
Початок: 15:00 - 17:00
Подія напрямкуМузей

Місце проведення

Місце: Одеський літературній музей
Адреса: вул. Ланжеронівська , 2
м. Одеса, Україна

+ Карта Google
Телефон: +38 (048) 722-33-70