Двічі страчений одесит Борис Півенштейн. Вечір пам’яті

вул. Ланжеронівська, 2
26.02.2020 - 15:00 - 17:00

Повішений нацистами, розстріляний сталіністами.

Одесит Борис Півенштейн, двічі страчений.

Реабілітований.

26 лютого о 15:00 в Одеському літературному музеї відбудеться захід, присвячений пам’яті незаслужено забутого та омовленого льотчика Бориса Півенштейна.

Одесит Борис Півенштейн був одним з легендарних пілотів, які брали участь у порятунку екіпажу пароплава «Челюскін», розчавленого полярними льодами в 1934 році. У передвоєнні роки оповідання про цей подвиг за його авторством публікувалися в численних збірниках та окремими виданнями, а сам він був нагороджений Орденом Червоної Зірки. Здавалося, що єврейському хлопчикові, вихідцю з одеських нетрів, гарантована блискуча кар’єра. З початком війни він, вже в званні підполковника, командував авіаполком. Але доля розпорядилася по-іншому…

У 1943 році літак Півенштейна був збитий під час боїв на Донбасі. Льотчик потрапив в полон. У травні 1944 року гестапо доставило його в концтабір Штуттгоф, де він був повішений. Але цією страшною подією історія Бориса Півенштейна не закінчилася. Через 8 років після його загибелі, рішенням Військової колегії Верховного суду СРСР від 4 квітня 1952 року він був заочно засуджений до розстрілу з позбавленням військового звання та нагород, як зрадник- перебіжчик, шпигун.

У 2017 році знайшлися докази того, що Борис Півенштейн був страчений німцями в 1944 році. Встановлено, що за день до смерті в концтаборі Штуттгоф з Півенштейном зустрічався в’язень Юрій Цуркан-одесит, також військовий льотчик, знайомий з ним з 1937 року. Цуркан повернувся живим з полону. У своїй автобіографічній книзі “Останнє коло пекла” він написав, що Півенштейн ніколи не був колабораціоністом. Більше того, свідчить, що гестапо передало Півенштейна в Штуттгоф з метою страти. Цуркану вдалося поговорити з Півенштейном всього декілька хвилин.

Ванда Цуркан, дослідник, дочка Юрія Цуркана (автора книги “Останнє коло пекла”, присвяченій долі Бориса Абрамовича) довгий час займалася питанням реабілітації льотчика, а у кінці 2019 року отримала інформацію, про те що він був реабілітований ще в 1997, після чого відповідні документи були передані в архіви.

На зустрічі в Літературному музеї, уперше будуть представлені архівні документи, що доводять, що Борис Півенштейн був страчений в концтаборі Штуттгоф, а також, дані пояснення до сорока архівних документів в заяві про його реабілітацію.

Таким чином, буде відновлене добре ім’я несправедливо спаплюженого героя – одесита Бориса Півенштейна.

Вхід вільний

Дата: 26.02.2020