Історія однієї вулиці: Французький бульвар | презентація нового випуску «Одеського календаря»

До Дня народження Одеси. «Одеський Новий рік» в Літературному музеї

ОДЕСЬКИЙ ЛІТЕРАТУРНИЙ МУЗЕЙ АТ ПЛАСКЕ ВСЕСВІТНІЙ КЛУБ ОДЕСИТІВ

30.08.19 16:00

30 серпня о 16:00 в Золотій залі Одеського літературного музею відбудуться презентації нового випуску «Одеського календаря» — «Історія однієї вулиці: Французький бульвар» та альманаху «Дерибасівська-Рішельєвська №78». За традицією на початку вересня виходять у світ видання, присвячені черговій річниці в біографії Одеси, створені в співдружності АТ ПЛАСКЕ, Одеського літературного музею та Всесвітнього клубу одеситів.

Вже протягом 17 років виходить «Одеський календар», починаючись й закінчуючись у вересні, тому що саме в цьому місяці понад два століття тому на березі Чорного моря був заснований наше чудове місто та порт. Календар традиційно розповідає про історію перших вулиць Одеси: цей випуск присвячений Французькому бульвару — одному з головних символів нашої «Південної Пальміри».

Доповненням до календаря є буклет-монографія, в якому зібрані найцікавіші матеріали з історії бульвару ..

Бульвар неодноразово змінював назви: 1870 рік — «Дорога до Малого Фонтану», 1876 — «Мало-Фонтанська дорога», 1902 — «Французький бульвар» — після значної реконструкції за кошти володарів дач, у 1920 — «Пролетарський бульвар», 1941 — «Французький бульвар», 1944 — «Пролетарський бульвар», 1990 — знову «Французький бульвар».

Історія Французького бульвару починалась з дач, якими володіли відомі одесити — Рено, Кобле, Росетті, Раллі, Родоканакі. Ці місця оспівував О. Пушкін, детальний опис залишив польський мандрівник Ю. Крашевський, а головним трубадуром бульвару став В. Катаєв – майже у всіх його творах згадується Французький бульвар.

Наприкінці ХІХ століття тут були вишукані дачі Г. Маразлі, Анатра, княгині Сан-Донато, Маврокордато, Рашевського. На бульварі були збудовані церкви святих Адріана і Наталії, святого Іллі. Тут були побудовані благодійниками школа для сліпих та школа садівництва. Саме на бульварі були розташовані пивний завод Санценбахера та винні льохи Удільного відомства.

З 1922 року тут діяла кінофабрика ВУФКУ, згодом Одеська кінофабрика, історія якої пов’язана з іменами Леся Курбаса, Олександра Довженка, Юрія Яновського, Амвросія Бучми, Василя Шушина, Булата Окуджави, Володимира Висоцького, Петра Тодоровського, Кіри Маратової.

З 1939 року тут розташувався Інститут очних хвороб під керівництвом Володимира Філатова. За радянських часів на бульварі діяли санаторії.

З історію бульвару пов’язано багато історій кохання, а найбільш відомий рядок з пісні про Костю-моряка «бульвар Французький весь в цвету».

Ідея створення Одеського календаря належить керівництву АТ «ПЛАСКЕ». Плідна співпраця з ОЛМ триває 17 років. За цей час «Одеський календар» набув статус колекційного видання.

Другим виданням, яке буде презентовано 30 серпня в Золотому залі Одеського літературного музею, стане 78 випуск одеського літературно-художнього та історико-краєзнавчого альманаху «Дерибасівська — Рішельєвська».

У новому, осінньому номері — розповідь Євгена Голубовського про Олега Соколова, поетичне есе Олени Яворської про Французький бульвар, продовження публікації Пушкінського путівника Олега Губаря, матеріали переможців конкурсів міжнародного книжкового фестивалю «Зелена хвиля».

Підсумки п’ятого музичного конкурсу «Odessa classics» підводить Фелікс Кохріхт. Новими матеріалами про долю письменника Олександра Казачинського ділиться Михайло Пойзнер.

Поетичні публікації Ірини Ратушинської і В’ячеслава Ігрунова, проза та вірші сучасних авторів, архівні матеріали, розділ сатири і гумору «Ах, Одеса!», відомості про книжкові новинки — все це читач знайде в 78 випуску альманаху.

ВХІД ВІЛЬНИЙ

Дата: 30.08.2019