Михайло Воронцов у спогадах одеського вченого Миколи Мурзакевича

Михайло Воронцов у спогадах одеського вченого Миколи Мурзакевича

Одним з найяскравіших періодів в історії Одеси XIX століття був період правління Новоросійського і Бессарабського генерал-губернатора Михайла Семеновича Воронцова (1782-1856). При ньому місто і край досягли видатних успіхів в економічному і культурному розвитку.

До Воронцовської доби (1823-1854 рр.) відноситься заснування унікальних для провінційної Росії установ – Музею старожитностей (1825 р.), Міської публічної бібліотеки (1829 р.), Одеського товариства історії та старожитностей (1839 г.); видання газет «Одесский вестник» і «Journal d`Odessa», «Новоросійського календаря», одеських літературних альманахів та ін.

Пожвавлення культурного життя Одеси в чималому ступені відбулося завдяки вмінню Воронцова – блискуче освіченої людини – оточувати себе діяльними і освіченими людьми. Історія взаємин одеського вченого М.Н. Мурзакевича з генерал-губернатором М.С. Воронцовим служить підтвердженням цього.

Микола Никифорович Мурзакевич (1806-1883) – історик, археолог, мемуарист, з 1830 р. жив в Одесі, довгі роки викладав в Рішельєвському ліцеї. У 1839 р., після захисту дисертації, став професором Рішельєвського ліцею на кафедрі російської історії і статистики, а в 1853-1857 рр. перебував на посаді директора ліцею.

М.Н. Мурзакевич був одним із засновників і діяльних співробітників Одеського товариства історії та старожитностей, директором Публічної бібліотеки, видавав «Новоросійський календар», збирав матеріали для «Одеських альманахів», друкувався в «Одеському віснику».

Скромний історик і прославлений генерал-губернатор особливо близько зійшлися після заснування Одеського товариства історії та старожитностей, де Мурзакевич виконував посади секретаря і хранителя музею, а також редагував «Записки», які видавалися Товариством. М.С. Воронцов був обраний почесним президентом Товариства і ставився до свого звання не формально: збирав матеріали з історії краю, надав свій палац для засідань Товариства, а величезну бібліотеку відкрив для істориків і археологів.

Воронцов настільки довіряв М.Н. Мурзакевичу, що його одного допускав в заповітний кабінет, де знаходилася знаменита бібліотека манускриптів з фамільного зібрання Воронцових. Тут зберігалися сотні унікальних документів і рукописів по історії Росії і Західної Європи, листи, автографи і мемуари видатних державних і історичних діячів XVIII-початку XIX ст.

З дозволу Михайла Семеновича, Мурзакевич підготував до публікації документи з фамільного архіву Воронцових: «Псковскую судную грамоту» (Одеса, 1847), «Письма царевича Алексея Петровича» (Одеса, 1848), «Статейный список Василия Тяпкина и дьяка Никиты Зотова, посольства в Крым в 1680 году…» (Одеса, 1850) і навіть мав намір видавати «збірник історичний» (видання не відбулося).

М.С. Воронцов довгі роки, навіть після від’їзду з Одеси до Кавказу, підтримував стосунки з М.Н. Мурзакевичем. У березні 1852 р. Воронцов писав Мурзакевичу з Тифліса: «…С удовольствием даю вам позволение порассмотреть другие находящиеся у меня исторические рукописи, выбрав из них более замечательное и полезное к изданию в свет. … Очень буду рад, если из моего собрания рукописей русская публика и любители отечественной истории и старины снова получат какой-нибудь любопытный документ, благодаря просвещённой вашей деятельности…».

У 1854 році, під час Кримської війни, М.Н. Мурзакевич, за проханням Воронцова, брав участь у порятунку унікальної бібліотеки манускриптів. Пізніше він із захопленням згадуватиме безкорисливість князя, котрий не дорожив власним майном, але «рятував скарби історії та науки».

В останній раз вони зустрілися в жовтні 1856 р. за місяць до смерті Воронцова. Тоді важко хворий князь говорив про майбутню спільну роботу над переглядом та виданням документів з фамільного архіву.

«Я князь, коль мой сияет дух…» – таким віршованим державінським епіграфом М.Н. Мурзакевич попередив «Очерк заслуг, сделанных наукам светлейшим князем Михаилом Семёновичем Воронцовым». Нарис був опублікований в 1860 р. в 4-му томі «Записок Одеського товариства історії та старожитностей».

На схилі років М.Н. Мурзакевич описав історію свого життя в автобіографічних «Записках», де представив широку картину культурного життя Одеси в 1830-1852 рр. і зобразив безліч колоритних осіб, що зустрічалися йому на життєвому шляху.

Особливе місце в спогадах займають сторінки, присвячені особистості М.С. Воронцова. Опубліковані фрагменти зі спогадів М.Н. Мурзакевич описують графа (згодом князя) як людину діяльну, неабияк освічену, з твердим характером і живим допитливим розумом, здатним оцінити значення науки і культури для Новоросійського краю і зробити все можливе для їхнього розквіту.

«Записки» М.Н. Мурзакевича були опубліковані в журналі «Русская старина» в 1887-1890 рр.

 

З «Записок» М.Н. Мурзакевича (уривок):

 

«1836 рік застав мене за підготовкою матеріалів для історії Новоросійського краю. …

… 6 грудня (1836 р.), на блискучому балі, яким відкривалися зимові розваги, граф майже дві години мав розмову зі мною про архітектуру давніх церков. Після цього граф майже щотижня чомусь став запрошувати мене до себе вранці в кабінет, незалежно від обідів і вечорів. …

Завдяки частим зустрічам з графом М.С. Воронцовим я помітив в його характері вроджену доброту, що доходила іноді до слабкості. … Кожен чиновник сміливо міг прийти до нього і пояснити своє непорозуміння або промах, і граф вкрай холоднокровно говорив: “У такому випадку, шановний, це треба залагодити так!”

Працьовитість його була безприкладною: працював з 6 години ранку і до 5 пополудні. Ставлення до важливих речей, великі проекти, наприклад: про пароплавство, про кам’яновугільні копальні, введення в паливо антрациту, про внутрішній каботаж, про вільних матросів, про Трапезундську торгівлю і т.п., всі листи буквально були продиктовані самим графом; секретарі його … були нічим іншим, як скорописцями. Граф, продиктувавши проект, записку або що інше, підряд години три, переходив для відпочинку до іншого заняття: розмови з гостями, а на другий ранок, запитавши: “на чому зупинилися?”, продовжував розпочате. Зате тільки крайня потреба могла змусити графа працювати після обіду, який був звичайно о 5 або о 6 годині. Сама прогулянка його, пішки або верхи, по місту служила Одесі на користь. Про кожний помічений непорядок негайно повідомляв він, кому слід, і місто мабуть у всьому поліпшувалося.

Поради і заперечення граф любив вислуховувати і за ними приймав рішення, але тільки тоді, коли вони робилися наодинці. Протидій його планам і цілям не терпів; противників не щадив. Порушення громадської пристойності, жорстокого поводження з нижчим класом і запеклого хабарництва не зносив, так само і презирства до встановленого порядку. Генерал-лейтенанта Загряжського і майора Іванова, за порушення карантинних і митних правил, переслідував наполегливо і тоді тільки заспокоївся, коли їх вимкнули зі служби. За десятки років граф лише одного разу вийшов з себе; піймавши чергового штаб-офіцера Семякина на неточній доповіді, він жбурнув ножицями і вигнав його з кабінету. Втім, при звільненні дав таку рекомендацію, що Семякин незабаром отримав в командування полк, а тепер перебуває на черзі командування корпусом військ.

Простота в спілкуванні і одязі (любив носити сюртук Нарвського єгерського полку), скромність і сором’язливість становили риси чудові. Зате скритність і долгопам’ятність добра або зла були у нього природжені та довготривалі. Граф, якщо склав про кого-небудь хорошу чи погану думку, то треба було занадто багато часу і наполягань, щоб він змінив колишнє розуміння. Щедрий на добрі і корисні справи, а також заохочення, граф в домашньому побуті був розважливий і господар добрий. Всьому була справедлива міра і вага! Понад щотижневих (в Одесі) зимою вечорів і декількох чудових балів, бували у нього щотижня два обіди: до нього запрошувалося по черзі все місто; але коли траплялися зайві гості, вранці запрошені, то граф особисто піклувався про їхні столові прибори і вино, за смаком. Достаток і невимушеність панували у графа всюди…

Граф вів щоденний журнал, який вранці писав по-англійськи. Незалежно від багатьох бібліотек, які були в нього в С.-Петербурзі, Москві, Мошнах (Київської губ.) і Алупці, в Одесі була головна: вона складалася з творів з політичної економії, географії, статистики та подорожей, новітніх, почасти англійською мовою, але більш французькою. Всі хороші твори російські доставлялися в декількох примірниках, для всіх бібліотек.

Перебувала – біля великого кабінету, де він постійно працював, – кімната, наповнена шафами по всіх стінах, де зберігалися рукописи. Це були дипломатичні, фінансово-економічні папери, проекти, доповіді, листи, твори, зібрані канцлером і міністрами графа Воронцова і княгинею К.Р. Дашковою під час їхнього служіння. Була достатня кількість старовинних рукописів російських, між ними я відкрив згодом: “Псковскую судную грамоту”, доти невідому, і справжні “Письма царевича Алексея Петровича”. У цю кімнатку граф дозволяв входити тільки виключно мені одному і там займатися. Як граф (з 1845 князь) дорожив цим зібранням, ось цьому доказ.

Військова гроза із заходу Європи вже стягувалася над чорноморськими берегами. У числі багатьох інших листів, якими здавна удостоював мене князь Михайло Семенович, що завжди на них підписувався [пропуск], так писав він мені з Тифліса, від 1 лютого 1854 року:

 

“Княгини (Елизаветы Ксаверьевны) воображению представляется, что в одесском доме нашем может случиться пожар, первою жертвою которого будут наши фамильные бумаги и манускрипты, имеющие столько исторического значения, и поэтому желает, чтобы всё это было сложено в особые ящики и поставлено в безопасной для этого части дома. Хотя я подшучиваю над её неосновательным страхом и не верю, чтобы мог случиться пожар в доме, не имеющем жильцов; однако, действительно, очень жаль было бы потерять эти бумаги, столь интересные для нас и для будущего; поэтому обращаюсь к вам с покорнейшею просьбою, оказать Шпигановичу (управляющему домом) дружеское содействие к собранию и укладке всех моих манускриптов в особые ящики, в таком порядке, какой найдёте лучшим, и при особых описях, что в какой ящик положено. Затем мне остаётся просить вас не говорить об этом предмете никому, потому что эта самая обыкновенная вещь при нынешнем тревожном состоянии Одессы может дать повод к каким-либо толкам и заключениям; вы сами видите, что и все наши вещи, немало стоящие, оставляем там, и одне лишь бумаги, не имеющие цены для других, но важные для нас, желаем сохранить в том самом доме. Прощайте, любезный Николай Никифорович, и верьте моей преданности.

М. Воронцов”.

 

Укладання манускриптів в ящики я почав 15 березня і закінчив станом на 1 квітня. 10 квітня сотні ядер пронеслися через будинок князя, що панує над Одеською практичною гаванню, де була “батарея Щьоголева”; декілька конгрегових ракет загрузла в стінах будинку, і сінник вже спалахував. Ящики з манускриптами, числом 17, були опущені в підземну міну. Інші багатства будинку: бібліотека, картини, срібло – залишалися на своїх місцях. Освічений можновладець не дорожив збитком понад ніж на мільйон руб. сріблом, але рятував скарби історії та науки з властивою йому великодушністю».

 

Записки М.Н. Мурзакевича (1806-1883) / / Русская старина – 1887. – Т. 54. – Квітень. – С. 138-144.

Галина Семикіна

 

Залиште відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.