Новини

ДЕНЬ ПАМ’ЯТІ КОСТЯНТИНА ПАУСТОВСЬКОГО: СПОГАДИ

ДЕНЬ ПАМ’ЯТІ КОСТЯНТИНА ПАУСТОВСЬКОГО: СПОГАДИ

14 червня 1968 року пішов з життя Костянтин Георгійович Паустовський – дивовижний письменник, якого ще за життя називали майстром ліричної прози і останнім романтиком. Помер Паустовський у Москві, прощання відбулося в Центральному Будинку літераторів, а похований, згідно із заповітом, в Тарусі на старому міському кладовищі.
«Літературна газета» – офіційний друкований орган Спілки письменників, надрукувала некролог, ряд відгуків і спогадів, присвячених цієї сумної події. Відгуки різні за змістом, були написані людьми, котрі добре знали Костянтина Георгійовича: його колегами і друзями.

Читати далі
20200712221215
ЯК ІСАК БАБЕЛЬ СТАВ ОСОБИСТИМ ПОЧЕСНИМ ГРОМАДЯНИНОМ ОДЕСИ

ЯК ІСАК БАБЕЛЬ СТАВ ОСОБИСТИМ ПОЧЕСНИМ ГРОМАДЯНИНОМ ОДЕСИ

У фондах Одеського літературного музею зберігається унікальна книга – «Історичний нарис п’ятдесятиріччя Одеського комерційного училища. Одеса, 1912». З неї можна дізнатися, що Ісак Бабель був особистим почесним громадянином Одеси.
Сталося це в 1911 році, коли випускник Одеського комерційного імені Миколи I училища отримав атестат. Одеса – місто комерційне і цінувало освіту, тому з 1903 року всі, що закінчили сім класів, удостоювалися звання особистого почесного громадянина.

Читати далі
20200712210104
Фотографії з сімейного альбому Юшкевичей

Фотографії з сімейного альбому Юшкевичей

Семен Соломонович Юшкевич – ім'я відоме для тих, хто шанує культуру рідного міста.
Менш відомі імена двох інших представників цього сімейства, також народившихся в Одесі. Це Павло Соломонович Юшкевич – відомий філософ, брат письменника Семена Юшкевича, і Адольф Павлович Юшкевич – відомий вчений математик, історик математики, племінник письменника Семена Юшкевича і син філософа Павла Юшкевича. Цей рік ювілейний для братів Юшкевич – Павла та Семена.

Читати далі
20200709081849
Пушкінський музей чекає на вас!

Пушкінський музей чекає на вас!

Нарешті музеї знову стали доступними не тільки для віртуального перегляду.
Правда, ми змушені обмежувати одночасне відвідування музейної експозиції, але в цьому є і певне благо – спілкування з маленькими групами, часто сімейними, більш інтимні.

Читати далі
20200708140139
«Бандероль з Одеси»

«Бандероль з Одеси»

Гортаючи старі газети, що зберігаються у фондах Одеського літературного музею, можна знайти багато цікавого, тим більше, якщо мова йде про газету «Моряк», що має міцний зв'язок з літературною історією Одеси.

На початку 20-х років 20-го століття в її редакції захоплено працював К. Паустовський, друкувалися твори Ю. Олеші, В. Катаєва, Е. Багрицького, І. Бабеля. Згодом, газета втратила літературний блиск, і лише іноді згадувала про свою славну історію. А з 1977 року – року заснування Одеського державного літературного музею, в газеті почали з'являтися статті нашого співробітника - Олександра Розенбойма, який публікувався під псевдонімом Р. Александров.

Пропонуємо вашій увазі одну з цих статей.

Читати далі
20200707154216
ПОШТОВИЙ РОМАН

ПОШТОВИЙ РОМАН

У 1902 році тридцятивосьмирічний Михайло Михайлович Коцюбинський познайомився в гостях з чарівною пухленької білявочкою Шурочкою Аплаксіною. Незабаром Шурочка стала служити в тому ж Статистичному бюро міста Чернігова, в якому завідувачем відділом працював Михайло Коцюбинський. Чоловік позитивний, інтелігентний, глава сім’ї, батько чотирьох дітей, закохався як молодик. Він писав записки, запрошував на побачення за містом. Він вразив уяву молоденької дівчини, Олександрі Іванівні йшов двадцять перший рiк, вона відповіла взаємністю.

Читати далі
20200702171152
ПОЕТ ТА КНЯЖНА

ПОЕТ ТА КНЯЖНА

Літо та осінь 1843 року Тарас Григорович Шевченко провів переважно в маєтку князя Миколи Григоровича Рєпніна-Волконського в Яготині. Князь запросив до себе модного петербурзького художника для виконання копій фамільних портретів. Добра традиція проводити спекотне літо в маєтку зібрала під одним дахом родичів та друзів родини Рєпніних-Волконських. Серед них була й незаміжня дочка князя Варвара Миколаївна.

Читати далі
20200701163436
В Одеському літературному музеї Одеська обласна державна адміністрація провела церемонію урочистого нагородження

В Одеському літературному музеї Одеська обласна державна адміністрація провела церемонію урочистого нагородження

26 червня в Одеському літературному музеї Одеська обласна державна адміністрація провела церемонію урочистого нагородження видатних людей в різних галузях діяльності за участі голови Одеської обласної державної адміністрації пана Максима Куцого.

Читати далі
20200627180422
Шевченкіана: сторінки колекції Одеського літературного музею. Вибрані Кобзарі

Шевченкіана: сторінки колекції Одеського літературного музею. Вибрані Кобзарі

В фондах Одеського літературного музею зібрана досить значна колекція видань Т. Г. Шевченка. Книжки різними мовами: українською, німецькою, польською, болгарською та ін. Видані в різних країнах та у різні часи. Ми зібрали і дорогі подарункові видання, є мініатюри, факсимільні видання, старі дореволюційні, прижиттєві та зовсім сучасні. За 35 років існування музею це досить значна колекція, яка постійно зберігається у фондах, а побачити окремі видання можна лише на часових виставках. Говорити про колекцію Одеського літературного музею можна годинами, я б хотіла зупинитися на декількох  прижиттєвих виданнях «Кобзаря» із фондів Одеського літературного музею і не тільки.

Читати далі
20200623175418
Семен Юшкевич? В нас є! (Огляд видань С. Юшкевича з фондів ОЛМ)

Семен Юшкевич? В нас є! (Огляд видань С. Юшкевича з фондів ОЛМ)

Судячи з колекції в Одеському літературному музеї книжкових видань Семена Юшкевича і періодики з його публікаціями, славу він мав всеросійську. Письменника активно видавали в Москві, Петербурзі, Одесі. Перше зібрання оповідань Юшкевича, що вийшло в 1904, розійшлося за рік в кількості 6 тисяч примірників. Твори в 7 томах (1903-1908 рр.), а потім і повне зібрання творів в 14 томах (1914-1918 рр.) користувалися незмінним успіхом.

Читати далі
20200623174134