Музей Христо Ботева

ФІЛІАЛ

Музей Христо Ботева

Христо Ботев — поет, журналіст, національний герой Болгарії (1848-1876).

Меморіальний музей ім. Христо Ботева в селі Задунаївка був відкритий 25 жовтня 2008 р.

Експозиція музею розміщується у трьох залах.

Перший зал, «Переселення», розповідає про поневолення Болгарії Османською імперією і переселення болгарських біженців до сусідніх земель.

У XVIII – XIX століттях понад 400 тисяч болгар оселилися на територіях князівств Волощина, Молдова і Бессарабія. Болгари заснували міста Болград й Комрат. Виникли колонії «задунайських переселенців».

У XIX столітті культурним центром болгарської еміграції стала Одеса. У березні 1818 р для керівництва життям колоній був заснований Опікунський Комітет про іноземних поселенців Південного краю Росії. Головою Комітету призначили Івана Микитовича Інзова, російського генерала від інфантерії. У 1854 р було засновано «Одеське Болгарське настоятельство», яке об’єднало сили болгарської еміграції у справі допомоги національно-визвольного руху та культурно-просвітницький справі в Болгарії.

Після жовтневої революції й до закінчення Другої світової війни Бессарабія входила до складу румунської держави.

Другий зал, «Життя та творчість Христо Ботева», розповідає про видатного поета-революціонера. У залі представлені твори Ботева, газети, в яких він друкувався, бібліографічна література, коло читання поета.

У 1863-1864 рр. Христо Ботев навчався в 2-ій Одеської гімназії, а в 1865 р. навчався на історико-філологічному факультеті Новоросійського університету.

В Одесі поет пише свій перший вірш «Моїй матері». У 1866 році Христо Ботев їде вчителювати в болгарське село Задунаївка, в якому викладає кілька місяців. Працюючи в школі, молодий учитель розвиває широку суспільну та пропагандистську діяльність за звільнення Болгарії від османського панування.

У 1867 році він повертається в місто Калофер (Болгарія).

Третій зал, «Історія села Задунаївка», розповідає про виникнення села, його жителів й досягнення. Задунаївка була заснована переселенцями з Болгарії в 1822 році. Оскільки болгари прийшли сюди з-за Дунаю, то поселення своє вони назвали Задунаївка.

Створення музею ім. Христо Ботева починалося буквально з нуля. В експозиції представлені матеріали з фондів Одеського Літературного музею і дари жителів села. В експозиції музею показані не тільки документи, книги та предмети побуту болгар, а й панно з зображеннями сучасників — жителів Задунаївка.

Музей ім. Христо Ботева був створений з ініціативи Одеської обласної державної адміністрації, за активної участі голови сільради Н. Д. Волканова.

Макет музею створив відомий театральний художник С. Н. Зайцев. Роботу зі створення експозиції очолила автор проекту музею, завідувач відділом ОЛМ А. М. Полторацька. У роботі по створенню експозиції брали участь наукові співробітники музею А. І. Божко і М. О. Кислова, а також працівники художньо-технічного відділу: Н. І. Ворошилов, А. А. Посуховскій і Ю. С. Нетрусов. Дизайн музею створив відомий театральний художник С. Н. Зайцев. В даний час директором музею ім. Христо Ботева є І. Г Данева.

ПОРИНЬТЕ В АТМОСФЕРУ

Фото

ДЕ МИ ЗНАХОДИМОСЬ

Контакти

Адреса

вул. Леніна, 81-б, село Задунаївка,
Арцизький район, Одеська область, Україна, 68433
+38 (048) 452-33-21

Час роботи

Музей працює: з 10:00 до 17:00
Вихідний день: Понеділок

Розсилка

Підписатись на новини