«Із забуття – в безсмертя»

Виставка присвячена 200-річчю від дня народження Пантелеймона Куліша.

7 серпня в Золотій залі Одеського літературного музею відкрилася виставка «Із забуття – в безсмертя», присвячена 200-річчю від дня народження славетного діяча української культури Пантелеймона Куліша.

На виставці представлені прижиттєві видання творів Пантелеймона Куліша: перше  періодичне видання українською мовою – журнал «Основа», що виходив 1861-1862 року в Петербурзі в друкарні Куліша, «Записки о Южной Руси», в яких було вперше опубліковано знамениту поему Шевченка «Наймичка» без підпису автора, що на той час перебував в солдатах на засланні, інші рідкісні видання Куліша.

На довгі десятиріччя ім’я Пантелеймона Куліша було вилучено з історії української літератури, в експозиції музею немає свідоцтв ані про приїзд Куліша до Одеси, ані про видрук в Одесі другого видання його історичного роману «Чорна рада».  На цій першій виставці представлено примірник «Чорної ради», виданої в Одесі Михайлом Комаровим в друкарні Фесенка. Прикрашають експозицію світлини Михайла Комарова,  реклами типографії Фесенка та листівки одеського художника Амвросія Ждахи, що проілюстрував одеське видання роману. Представлено першу публікацію листа Пантелеймона Куліша з Одеси, видруковану 1924 року в журналі «Червоний шлях». На той час українські дослідники почали розбирати  архіви Куліша  з наміром підготувати до видання 25- томне зібрання творів письменника. Проте нова хвиля репресій на українську культуру не дозволила цього зробити. Останніми десятиріччями  архіви відкриті для дослідників, творчість славетного діяча української культури видається і популяризується в музейних експозиціях, роман «Чорна рада» увійшов до шкільної програми. «Із забуття – в безсмертя»!

Частина виставки побудована на експонатах з музею «Християнська Одеса» і присвячена українським перекладам Пантелеймона Куліша Святого Письма з мов оригіналу.  Цю копітку роботу письменник розпочав у 1860 році і не покидав до останніх днів свого життя. Музей «Християнська Одеса» зберігає в своїх фондах безцінні видання Святого Письма в перекладах Пантелеймона Куліша, Івана Пулюя та Івана Нечуя-Левицького. На виставці Ви зможете ознайомитися з цими безцінними виданнями.

Запрошуємо на виставку Пантелеймона Куліша шанувальників української культури!

КВИТКИ У КАСІ МУЗЕЮ

Початок: 07.08.2019