Михайло Коцюбинський (17.09.1864 – 25.04.1913) – класик української літератури, майстер психологічної прози, громадський діяч, автор повістей та оповідань «Fata Morgana», «Дорогою ціною», «Тіні забутих предків», «Intermezzo» тощо. У творчості письменника яскраво проявилися риси неоромантизму і модернізму. Його оповідання «Тіні забутих предків», екранізоване видатним режисером Сергієм Параджановим, є, без перебільшення, шедевром світового кіно.
Крім надзвичайного поетичного чуття, Михайло Коцюбинський був також людиною енциклопедичних знань, надзвичайно спостережливим як до психологічних рис героїв своїх творів, так і до побуту, історії, світогляду, особливостей мови людей свого часу. Він володів дев’ятьма мовами, зокрема кримськотатарською і ромською.
За сприяння бібліографа і громадського діяча Михайла Комарова та вченого-агронома, члена української «Громади» Одеси Опанаса Погибки Коцюбинський був влаштований на сезонну роботу до філоксерної комісії на виноградниках Бессарабії і Криму.
Перебування в Бессарабії в 1892-95 рр. стало важливим етапом у формуванні світогляду та естетичних принципів митця. Він спостерігає життя селян, досліджує особливості побуту молдован і подністровських українців, порівнює їхні звичаї та традиції, цікавиться минулим краю.
На основі вражень від роботи у філоксерній комісії у Криму (1895-1897) було написано ще кілька оповідань «кримського циклу»: «В путах шайтана» (1999), «На камені» (1902), «Під мінаретами» (1904), «У грішний світ» (1904). Вони відбивають життя і побут кримських татар.
На виставці відображено зв’язки Михайла Коцюбинського з Одесою, зокрема, з членами одеської «Громади», видатними діячами української культури Михайлом Комаровим, Панасом Погибкою, Євгеном Чикаленком, Іваном Липою, Іваном Луценком, Віталієм Боровиком, Миколою Вороним.
Також на виставці представлено рукопис спогадів Михайла Жука, визначного українського художника, який був знайомий з Коцюбинським ще з Чернігова, створив три його портрети.
ДЕ: вул. Ланжеронівська, 2.
КОЛИ: 19 вересня о 12:00 (виставка діє до 20\10)
Подробиці за номером +38 (048) 722-33-70.