Майже всі відомі діячі мистецтва початку XX століття намагалися проявити свій талант в різних напрямках. Так художники намагалися писати вірші, поети ставали драматургами і писали романи. Але тільки найзаповзятливіші та рішучі прагнули освоїти нове на той час мистецтво кінематографа. Одним з таких людей був Володимир Володимирович Маяковський. Він здобув популярність як поет-футурист. Однак Маяковський також освоїв спеціальність режисера, актора і сценариста в сфері кінематографа. Акторський дебют відбувся в 1914 році. Тоді вийшов художній фільм «Драма в кабаре футуристов № 13», в якому Маяковський зіграв одну з головних ролей. Пізніше, в 1918 році, вийшов фільм «Барышня и хулиган». У ньому Маяковський і Олександра Василівна Ребікова[1] виконали головні ролі. Режисерів у фільму було двоє: Євген Йосипович Славинський[2] і Маяковський.
Сценарій написав Маяковський за мотивом повісті «Учительница рабочих» італійського письменника Едмонда Де Амічіса.[3] Згідно з сюжетом дія повісті відбувається в дореволюційній Росії. В певній місцевості «вчителька» (А. В. Ребікова) викладає грамоту місцевим селянам. Її на вулиці випадково зустрічає «хуліган» (В. В. Маяковський) і закохується. Він починає відвідувати її уроки. І одного разу пише в зошиті замість завдання – «Мадмуазель, я вас люблю!» і віддає на перевірку зошит учительці. Конфлікт в сюжеті починає розвиватися, коли один з учнів на уроці ображає вчительку. Закоханий «хуліган» заступається і б’є кривдника. Через якийсь час, «хулігана» на вулиці чекає група селян для звершення помсти. Зав’язка сюжету полягає в тому, що головний герой помирає і його останні бажання – це в останній раз побачити «вчительку».
Хронометраж фільму становить 44 хвилини. Фільм німий. І на сьогоднішній день вціліло лише кілька фраз з початкового сценарію.
_______________
[1] Олександра Василівна Ребікова (1896-1957) – актриса театру і німого кіно.
[2] Євген Йосипович Славинський (1877-1950) – радянський кінооператор.
[3] Едмондо Де Амічис (1846-1908) – італійський письменник, поет.
Катерина Свірська
Залиште відгук