У ці дні виповнюється 200 років з дня виходу першого видання поеми А.С. Пушкіна «Руслан і Людмила».
Поема була написана в 1818-1820 р., після закінчення Ліцею. Пушкін іноді вказував, що почав писати поему ще в Ліцеї, але, мабуть, до цього часу відносяться лише найзагальніші задуми. Ведучи після виходу з Ліцею в Петербурзі життя «найрозсіяне», Пушкін працював над поемою в основному під час хвороб.
Пушкін ставив завдання створити «богатирську» казкову поему. Безпосереднім стимулом для початку роботи над поемою став вихід в лютому 1818 року перших томів карамзинської «Історії держави російської», звідки запозичені багато подробиць і імена всіх трьох суперників Руслана (Рагдай, Ратмір і Фарлаф).
Поема почала друкуватися в «Сыне отечества» навесні 1820 року в уривках, перше окреме видання вийшло в травні того ж року (якраз в дні посилання Пушкіна на південь) і викликало обурені відгуки багатьох критиків, які побачили в ній «аморальність» і «непристойності» .
Поема містить елементи пародії по відношенню до балади Жуковського «Двенадцать спящих дев». Пушкін послідовно іронічно знижує піднесені образи Жуковського, насичує сюжет жартівливими еротичними елементами, гротескної фантастикою (епізод з Головою).
Пушкінське «пародіювання» Жуковського з самого початку не має негативного відтінку і носить скоріше дружній характер; відомо, що Жуковський «сердечно радів» пушкінському жарту, а після виходу поеми подарував Пушкіну свій портрет з написом «Переможцю-учню від переможеного вчителя».
Епілог поеми («Так, мира житель равнодушный…») написаний Пушкіним пізніше, під час заслання на Кавказ.
Знамените «У лукоморья дуб зелёный…» Пушкін приписав до поеми «Руслан і Людмила» тільки через 8 років після її першого видання.
Всім відоме з дитинства Лукомор’я – це не тільки казкова країна.
На західноєвропейських картах 16-18 століть Лукомор’ям підписувалася місцевість в Сибіру на правому березі річки Об. Але ще раніше в давньоруських літописах так іменували місце проживання половців десь в низов’ях Дніпра, а самих половців називали лукоморцямі. В «Задонщині» Лукомор’ям названо місце, куди відступило військо Золотої Орди після поразки в Куликовській битві, правда, без будь-яких географічних деталей.
Примітний і той факт, що в міфології слов’ян існує образ північного царства на краю світу, де росте величезне дерево, Дерево Центру, – вісь світу, вершина якої простягається в небеса, а коріння дерева йдуть глибоко в землю (Нижчий Світ), «…дуб зелёный, златая цепь на дубе том…».
Цікаво зрозуміти також, що за дуб описував Пушкін: «И там я был, и мед я пил; У моря видел дуб зеленый».
Подорожуючи по Придніпровсько-Азовському степу під час південного посилання, Пушкін міг почути від старожил легенду про славний Запорозький дуб, який ріс на острові Хортиця. Про нього писав ще візантійський імператор Костянтин Багрянородний: «Пройшовши це місце, руси досягають острова святого Григорія (острів Хортиця) і на цьому острові здійснюють свої жертвоприношення, так як там росте величезний дуб. Вони приносять в жертву живих півнів, кругом встромляють стріли, інші приносять шматки хліба, м’ясо і що має кожен, як вимагає їх звичай».
Уже в 70-х роках XIX століття запорізький історик-краєзнавець Я.П. Новицький також згадав про цей дуб: «Років п’ять тому на острові Хортиці засох священний дуб. Він був гіллястий і колосальної товщини, стояв в ста п’ятдесяти сажнів від Острів-Хортицької колонії».
Знаменитий дуб міг також виникнути з дитячих вражень поета. Батько Пушкіна знався з родом Юсупових, в маєтку якого на подвір’ї дійсно був дуб із золотим ланцюгом, а на дубі – великий механічний кіт, що ходить і якого князь Юсупов купив для дітей.
Поема Пушкіна «Руслан і Людмила» надихала знаменитих художників і композиторів. Уже в 1821 р. Ф.Ю. Шольц створює балет «Руслан и Людмила или низвержение Черномора», який з успіхом був прийнятий в Петербурзі і Москві. У 1842 р з’являється опера М.І. Глінки «Руслан и Людмила».
На честь героїні поеми названий астероїд (675) Людмила, відкритий в 1908 році американським астрономом Джоелом Меткалфом.
Залиште відгук