До Дня народження Одеси
1 вересня о 15:00 в Золотому залі Одеського літературного музею відбулася подвійна презентація – нового випуску «Одеського календаря» «Історія однієї вулиці: вулиця Старопортофранківська» (2020-2021) та альманаху «Дерибасівська-Рішельєвська» №82.
Традиційно на початку вересня виходять у світ видання, присвячені Дню народження улюбленої Одеси, створені в співдружності АТ ПЛАСКЕ, Одеського літературного музею та Всесвітнього клубу одеситів.
Радісно, що протягом 18-ти років Одеський літературний музей за підтримки меценатів презентує свій подарунок до дня міста – «Одеський календар». Починаючись вереснем нинішнього року і закінчуючи серпнем наступного, календар знайомить з однією з одеських вулиць. У цьому році він присвячений Старопортофранківській – вулиці, яка є своєрідною межею між центром і Молдаванкою.
Назва вулиці красномовно свідчить про її зв’язки з режимом вільної торгівлі – порто-франко. Кордон порто-франко неодноразово змінювалася, але приблизні обриси майбутня вулиця придбала в 1827 році. Спочатку набагато більш протяжна, вона починалася від Херсонського узвозу і тягнулася до дачі Ланжерона. Однак в 1902 році Міська Дума приймає рішення про закінчення вулиці в кордоні з Преображенської. У 1927 році вона перейменована в Комсомольську. Остаточно історичну назву – Старопортофранківська – було повернуто в 1990 році.
На цій вулиці не було ні жвавої торгівлі, ні елітних магазинів, зате були дешеві столові, притулки, богадільні, училища, створення яких пов’язане з іменами таких благодійників, як Григорій Маразлі, Лазар Бродський, сім’я Ефруссі. А серед літературних імен, що зустрічаються на Старопортофранківській – Ілля Ільф, Віра Інбер, Семен Юшкевич, Михайло Жванецький, Степан Олійник.
Як і попередні випуски, нинішній календар буде доповнений буклетом, де зібрано найбільш цікавий краєзнавчий матеріал.
За можливість реалізації проекту «Одеський календар» висловлюємо подяку Президенту компанії АТ «ПЛАСКЕ» О.І. Платонову.
Залиште відгук