Свербить агресорам воювати!

Свербить агресорам воювати!

24 лютого о 5 годині ранку цього року відбулося військове вторгнення військ Російської Федерації на територію України. Почалась війна. Безперечно, вже є українські поети та поетеси, які висловлюючи свої переживання, напишуть твори про цей злочин проти людства. Сьогодніж ми можемо згадати українського письменника, жертву тоталітарного режиму Остапа Вишню.

«Свербить агресорам воювати!» – це цитата зі збірки Остапа Вишні «А народ війни не хоче». Остап Вишня відомий як гуморист, сатирик. Після всіх трагічних подій, через які пройшов письменник саме гумор і висміювання страху, його сублімація в творчість, були для нього способом впоратися з травмуючими подіями. Збірка «А народ війни не хоче» маленька, але кожен із громадян та громадянок України зустріне там щось знайоме нам із нашого колективного досвіду. Особливу увагу можна приділити гумористичній замальовці «ПЕРЧІЛЬ У ПОХІД ЗІБРАВСЯ…».

«Гармати стріляють, літаки гудуть, бомби рвуться, кавалерія рубає, противник — урозтіч…» [1]

Це лише сон «пана» – одного з персонажів оповідання. Натяк у замальовці досить зрозумілий, і ми розуміємо, хто може бути прототипом «лорда Пістона Перчіля». Проте, персонаж «пана» можна розглядати як уособлюючий собою авторитарну особистість.

«Все везуть панові — що на землі, що й під землею, що на воді, що й під водою, що в атмосфері, що й у стратосфері! Усе його!»[2]

Все належить «пану», але разом з тим його долають страхи. Володіння великою територією сіє в ньому невпевненість та страх. У його сні люди, які, як він думає, належать йому, відмовляються воювати за його інтереси.

«…ми хочемо миру, а не війни!» [3]

Замальовка до її фіналу набуває рис сатиричного сюрреалізму. Там є й авторська порада не скидати атомну бомбу на окуляри іншій людині та інтерв’ю з козою, яка була при випробуванні атомної бомби.

Сміхова культура допомагає по-іншому осмислити історичні події та подолати поточні тривоги. Мистецтво навіть під час війни є невід’ємною потребою людини, чи то протестні перфоманси, чи підтримання бойового духу читанням віршів Тараса Шевченка чи Лесі Українки.

_______________

 [1] Остап Вишня Народ війни не хоче (збірка) [Електронний ресурс] / Остап ВишняРежим доступу: https://www.ukrlib.com.ua/books/printit.php?tid=3041

[2] Остап Вишня Народ війни не хоче (збірка) [Електронний ресурс] / Остап ВишняРежим доступу: https://www.ukrlib.com.ua/books/printit.php?tid=3041

 

[3] Остап Вишня Народ війни не хоче (збірка) [Електронний ресурс] / Остап ВишняРежим доступу: https://www.ukrlib.com.ua/books/printit.php?tid=3041

Свірська Катерина

 

Залиште відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.