З 5 по 20 жовтня у галереї Одеського літературного музею відкрито виставку «АКВАРЕЛЬ КРІЗЬ РОКИ» в межах третьої всеукраїнської та міжнародної виставки «МОРЕ АКВАРЕЛІ».
«Неофітам від мистецтва з юних років знайоме благоговійне почуття, пережите не раз перед новим чистим аркушем паперу чи новопридбаним альбомом, які бентежили вашу уяву і манили своєю рівно-зернистою білизною поверхні. Думалось: «На цій листі з’явиться щось нове, невідоме, можливо сокровенне». Перший дотик інструмента – і кудись поділася ваша непевність і побоювання: олівець чи пензель, пастель чи акварель з кожним дотиком додавали вам сміливості, розкривали свої можливості. Народжувався образ.
Творчість!… Поняття, за яким прихований складний психологічний процес – мислительний, чуттєвий, що захоплює і поглинає ваше єство, дарує незабутні хвилини щастя.
Видатний поет і художник, чудовий аквареліст Максиміліан Волошин якось згадував: «Я придбав лист «енгра», папку, вугілля, взяв у ресторані м’якоть недопеченого хліба і став художником…» Так народилися «Паризькі альбоми» митця.
Кожен художник має свої секрети, свою таїну. Наша творчість – це наш монолог, і, водночас, діалог з природою, підсвідома розмова з Творцем, дух якого пронизує Всесвіт. Ми сприймаємо і виражаємо світ індивідуально, у силу існуючої традиції, школи, поставлених задач, особистих вподобань. Зрештою, художня інтерпретація образу обумовлена, певною мірою, вихованням та природним ландшафтом, який визначив наше світобачення. І над усім цим торжествує світло, як сублімація творця.
Акварельний малюнок має справу зі світлом вже завдяки білій поверхні паперу, прихованим можливостям матеріалу. Це дуже емоційна техніка, що дає великий простір для імпровізації і балансує у діапазоні між графікою та живописом. У пейзажному жанрі вона співзвучна усім порам року. Примхливе таїнство її водних сполук здатне відтворити легкість і рухливість весняної атмосфери, насиченість і соковитість літньої, тремтливе і ніжне в’янення осені, прозорі й чисті арабески зими.
Ініціатива одеситів щодо проведення масштабного фестивалю акварелі, який заявив про себе у 2016 році, знайшла відгук у мистецькому середовищі як в Україні, так і зарубіжжя – зерно впало в благодатний ґрунт. Бієнале радує своїм наростаючим розмахом, залученням усе нових митців, як в самій Україні, так і зарубіжжі. Цього разу, завдяки партнерству з міжнародною організацією International watercolor society (IWS), це представництво помітно виросло. Нині географія задіяних майстрів акварелі охоплює країни від Далекого до Близького Сходу, від Європи до Америки.
Ніби алмазна поверхня, український проект щораз висвітлює нові грані мистецтва акварелі, розкриває таїну цієї стародавньої і завжди актуальної техніки. Традиційно експозиція включає твори класиків національного мистецтва – кращі досягнення у цій царині представників різних художніх шкіл, які слугують певним еталоном для наслідування. Такий підхід поглиблює співпрацю з музеями і колекціонерами, родинними зібраннями художників. Дякуючи цілеспрямованості та наполегливості кураторів проекту – Анатолію і Галині Кравченкам, цьогоріч будуть представлені роботи визначних художників: Михайла Врубеля, Олександра Осмьоркіна, Тетяни Яблонської, Михайла Божія, Костянтина Ломикіна, Святослава Божія та інших.
Слід врахувати, що організація цьогорічного бієнале проходила у складних умовах карантину, однак любов до мистецтва, воля до життя і солідарність художників різних континентів перемогли, і як результат – проведення вже Третьої бієнале «Море акварелі».
Володимир Кудлач
Усі заходи будуть проводитись відповідно до умов, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2020 р. № 392 «Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2».
Нагадуємо – відвідувачі музею зобов’язуються неухильно дотримуватися всіх санітарно-епідеміологічніх правил: масочного режиму, соціальної дистанції, дезінфекції рук.