Завантаження Події

“ДІМ КНЯЗЯ ГАГАРИНА” презентація 10-го ювілейного збірника статей та публікацій

  • Це подія пройшло.

 14  вересня 2023 р. о 15:00 у Золотому залі Одеського літературного музею відбудеться презентація 10 випуску збірника  наукових статей та публікацій «ДІМ КНЯЗЯ ГАГАРІНА»

 

У фондах Одеського літературного музею зберігається унікальна  колекція музейних раритетів: архіви письменників, унікальні книжкові видання, фотодокументи, рукописи. Наукові розвідки  співробітників музею знайшли реалізацію у серії видань «Дім князя Гагаріна».

У збірниках публікуються не лише статті співробітників Одеського літературного музею, а й музейників України та  науковців Європи, США, Канади. Пріоритет мають публікації раніш недрукованих рукописів з фондів Одеського літературного музею.

Посилання на статі збірника «Дім князя Гагаріна» – у працях відомих  славістів та літературознавців не лише України, а й Голландії, Ізраїлю, Німеччини, Польщі, США,  Франції, Японії.

Випуски збірника  «Дім князя Гагаріна» знаходяться в найбільш відомих наукових бібліотеках світу: в бібліотеці Конгресу США, у бібліотеках Стенфордського, Гарвардського, Амстердамського, Ієрусалимського університетів, у бібліотеці університету Сорбонни.

Десятий, ювілейний,  випуск  збірника наукових статей та публікацій «Дім князя Гагаріина» (як і п’ять попередніх) видано за сприяння Почесного  громадянина Одеси та Одеської області С.Р. Гриневецького.

Передмову до ювілейного збірника написала директор Одеського літературного музею, заслужений працівник культури України Т.І. Ліптуга.

До збірника увійшли статті науковців Одеського літературного музею: Г.В. Закіпної та О.Л. Яворської. «А в Одесі добре жити (українські письменники в експозиції Одеського літературного музею), К.І. Єргєєвої «Листи герцога Рішельє» (про пошесть чуми в Одесі 1812р., вперше перекладені українською мовою), Г.В. Закіпної «Леонід Чернов – і мореплавець, і поет, і байкер» (про видатного поета-авангардиста), Н.В. Піцик та О.Л. Яворської «Справа №…» (про арешт письменниці Н.Яволовської у 1944 році – за матеріалами Галузевого архіву СБУ).  Біографії художника Т.Я. Дворнікова присвячена розвідка  С.П. Косогой «Искание живой души, живих форм, живой красоты…». У статті Г.Г. Семикіної  «…Я действительно жил  в Одессе» висвітлюються сторінки біографії літературознавця  М.П. Алексєєва.

Продовжено започатковані ще з першого збірника  публікації архіву М.І. Жука з фондів музею: статті  О. Л.Яворської «Чотири автобіографії Михайла Жука» та О. М. Козаченко «Живопис і графіка М.І. Жука в фондах ОЛМ».

К.Г. Паустовському присвячені розвідки Л.О. Мельниченко «Автографи Костянтина Паустовського у фондах ОЛМ» та Т.Г. Рибнікової «Костянтин Паустовський: до питання про одеський період біографії письменника».

А.І. Божко у статті «На свете так много печали, что можно не думать о ней…» досліджує життєвий шлях поета одеського андеграунду І.І. Павлова.

До збірника увійшли розвідки одеських науковців та краєзнавців  О.М. Дмитренка «1-а художня профшкола» (зараз О. Дмитренко захищає нашу державу у лавах ЗСУ), О. В. Полєвщикової  (Наукова бібліотека Одеського національного університету) «До и после свадьбы: два эпизода из биографии графа М.С. Воронцова» та  Т.Є Донцової «Степовая, 12, или это было, было на Молдаванке» (адреси родини поета О. Соколовського).

Публікуються розвідки музейників України:  Д.Я. Білавич («Музично-меморіальний музей Соломії Крушельницької у Львові»)  – «Михайло Голинський в Одесі: за матеріалами спогадів співака»; М.І. Москаленко (Чернігівський літературно-меморіальний музей-заповідник М.М. Коцюбинського)   «Михайло Коцюбинський і Одеська Громада» та В. І. Горбатюка (Хмельницький літературний музей) «Снітівка – родинне гніздо предків Анни Ахматової».

У збірнику також статті науковців з-за кордону: доктора філології, професора Єврейського університету в Єрусалимі  В. Хазана (Ізраїль)  «Я теперь уже давно работаю только на политической кухне (Неизвестные воспоминания  А.М. Федорова о Владимире Жаботинском) » та  доктора філології, викладача Каліфорнійського університету А. Устинова (США) (спільно з О.Яворською) «Два Анатолия и одна «Анжелика»: К истории «юго-западной литературной школы».

У розділі «Публікації» надруковано тексти:

«Герцог Арман-Еммануель де Рішельє. Листи»; «А.М. Федоров. Воспоминания. Вл. Жаботинский «Самсон Великий. Роман»; Н.И. Мазуркевич «Художник В.А. Федоров»; «Из архива М.П. Алексеева»; «Леонід Чернов. Листи до Сергія Бондаріна з фондів ОЛМ»;  «Михайло Голинський. Ще того самого дня…»; «Дело № 2854 По обвинению Н.Л. Яволовской (За матеріалами Галузевого архіву СБУ)»; «Михайло Жук. Автобіографії 1924-1945 рр.»,   «Костянтин Паустовський. Листи до Я.Г. Кравцова».

Іменний покажчик додає наукової цінності збірнику музею.  За традицією вказано видання музею та видання створені за участю музею з 1986 по 2021 рр.

На кольоровій вкладці репродуковано роботи Т.Я. Дворнікова з музеїв України.

Збірник проілюстрований матеріалами з фондів Одеського літературного музею, Чернігівського літературно-меморіального музею М.М. Коцюбинського,  Інституту Жаботинського у Тель-Авіві (Ізраїль) та приватних збірок.

 

ДЕ: вул. Ланжеронівська, 2

КОЛИ: 14 вересня 15:00

Маємо надію на зустріч та подальше обговорення за легким фуршетом!

 

 

 

 

Деталі

Дата: 14.09.2023
Початок: 15:00 - 16:00