Завантаження Події

«Світе тихий, краю милий, моя Україно…» виставка до 210-тої річниці від дня народження Тараса Шевченка

вул. Ланжеронівська , 2
9 Березня - 11:00 - 30 Квітня - 16:00
  • Це подія пройшло.
9 березня о 13:00 в Золотій залі Одеського літературного музею відбудеться відкриття виставки «Світе тихий, краю милий, моя Україно…», присвяченій 210-ій річниці від дня народження Т.Г.Шевченка.
На виставці представлені експонати (рідкісні книги, унікальні репринтні видання, візії), що дозволяють наочно простежити тему зв’язків великого українського поета з чорноморським містом та відчути повагу одеситів ХІХ століття до творчості Т.Г.Шевченка.
В перші часи заслання Т.Шевченка Одеса стала єдиним містом, звідки до покараного поета надходили листи і посилки від його друзів: княжни Рєпніної Варвари Миколаївни та чернігівського поміщика Лизогуба Андрія Івановича, які на той час проживали в нашому місті і не боялися листуватися з опальним поетом.
Рєпніна Варвара Миколаївна (1808 – 1891) – близька приятелька Т.Шевченка. Познайомилися в липні 1843 р. у Яготині. З середини жовтня 1843-го до січня 1844 р. Т.Шевченко жив у флігелі садиби Рєпніних. Присвятив В.Рєпніній поему «Тризна», подарував автопортрет. Лизогуб Андрій Іванович (1804 – 1867) – чернігівський поміщик, власник маєтку в Седневі. Т.Шевченко гостював у маєтку Лизогубів навесні 1846 та 1847 рр. Під час заслання А.Лизогуб одним з першим розпочав листування з покараним поетом, надіслав на його прохання необхідні знадоби для малювання.
В листі Т.Г.Шевченка до А.І.Лизогуба в Одесу з Орської фортеці від 7 березня 1848 р. стражденний митець писав:
«Не знаю, чи зраділа б так мала ненагодована дитина, побачивши матір свою, як я вчора, прийнявши подарунок твій щирий, мій єдиний друже, так зрадів, що ще й досі не схаменуся, цілісіньку ніч не спав, розглядав, дивився, перевертав по тричі, цілуючи всяку фарбочку. І як її не цілувать, не бачивши рік цілий. Боже мій! Боже мій! Який тяжкий та довгий рік!.. Сьогодні неділя, на муштру не поведуть. Цілісінький день буду переглядать твій подарунок щирий, мій єдиний друже… Перелічив, передивився все, все до крихотки ціле: і Шекспір, і папери, і фарби, і цизорик, і карандаші, і пензлі, все цілісіньке».
Особливу цінність являють собою перші одеські видання 1870-х років, присвячені життю і творчості Шевченка. 1873 року одеським книгопродавцем Є.П.Распоповим була видана „Словниця української (або югової руської мови)” Фортуната Піскунова,. Так одесити з притаманним їм гумором відсвяткували десятиріччя Валуєвського указу, який твердив ніби ніякої особливої української мови не було і бути не може. Факт видання словника був незаперечним аргументом існування особливої української мови.
Перші книжки про Т.Г.Шевченка, видані в Одесі, що започаткували одеську Шевченкіану, уклав і видав під криптонімом А.Т-ый український історик літератор і педагог Олексій Олександрович Андрієвський (1845-1902), ініціатор створення фонду для упорядкування могили поета і заснування школи його імені в Каневі.
Шанувальники української культури запрошуються на відвідини виставки.
ДЕ: вул. Ланжеронівська, 2
КОЛИ: 9 березня о 13:00
Подробиці за номером +38 (048) 722-33-70.

Деталі

Початок: 9 Березня - 11:00
Закінчення: 30 Квітня - 16:00

Місце проведення

Місце: Одеський літературній музей
Адреса: вул. Ланжеронівська , 2
м. Одеса, Україна

+ Карта Google
Телефон: +38 (048) 722-33-70