Щорічне прибирання Другого християнського цвинтаря – місця поховання багатьох одеських літераторів

У багатьох великих містах світу є цвинтарі, які є одночасно місцем паломництва багатьох людей з різних країн. Напевно, найзнаменитіше – Пер-Лашез, цвинтар та одночасно музей надгробної культури (за визначенням Вікіпедії). Вчені, політики, художники, письменники, музиканти та артисти – французи та іноземці – ті, хто прославив Францію.

В Одесі таким місцем поклоніння міг би стати Другий Християнський цвинтар. Але на жаль, багато могил зруйновано, пам’ятники зникли… Тридцять років тому краєзнавець та бібліофіл Сергій Зенонович Лущик показав співробітникам нашого музею місця поховання багатьох письменників та художників. У більшостi у них не залишилося рідних, могили були покинуті. Тоді ж музей встановив хрест на занедбаній могилі Ганни Цакні, першої дружини Івана Буніна.

І з того часу щороку працівники Одеського літературного музею навесні прибирають могили. А їх багато – на Другому цвинтарі поховані письменник Олександр Дерибас, історик Олексій Маркевич, художник та письменник Михайло Жук, сім’ї художників Володимира Заузе та Євгена Буковецького, теоретик лівого мистецтва Михайло Гершенфельд, рідні Валентина Катаєва та його юнацьке кохання, героїня його книг, Ірина Олексинська. На цьому ж цвинтарі могили єврейських письменників та поетів – Менделе Мойхер-Сфоріма, Семена Фруга, Лазаря Кармена, тут же похований і загадковий «Ескес» – поет Семен Кесельман.

Ми почали прибирати ці могили, коли ще не було в побуті слово «волонтер», довгі роки намагалися привернути увагу до плачевного стану багатьох пам’ятників. І це не відразу, але подіяло – завдяки Євгену Деменку було відреставровано пам’ятник М. Гершенфельду, Михайло Пойзнер допоміг зібрати гроші на відновлення могили С. Фруга, Валентина Низова встановила пам’ятник на могилі Г. Цакні (тричі до цього хрест із могили крали невідомі), завдяки режисеру Ігорю Козлову-Петровському встановлено нову пам’ятку О. Дерибасу. І невідомо, хто встановив пам’ятник на могилі С. Кесельмана та його дружини.

Багато могил ще потребують реставрації, але щороку ми робимо те, що в наших силах, зберігаючи пам’ять про культурних діячів нашого міста. Цього разу, крім співробітників нашого музею, допомагали в прибиранні могил ще й одеські краєзнавці та екскурсоводи Тамара Литвякова, Віолетта Дідук та Михайло Козоровицький.

Олена Яворська

Ежегодная уборка Второго Христианского кладбища – места захоронения многих одесских литераторов

Во многих больших городах мира есть кладбища, которые являются одновременно и местом паломничества многих людей из разных стран. Наверное, самое знаменитое – Пер-Лашез, кладбище и одновременно музей надгробной культуры (по определению Википедии). Учёные, политики, художники, писатели, музыканты и артисты – французы и иностранцы – те, кто прославил Францию.

В Одессе таким местом поклонения могло бы стать Второе христианское кладбище. Но увы, многие могилы разрушены, памятники исчезли… Тридцать лет назад краевед и библиофил Сергей Зенонович Лущик показал сотрудникам нашего музея места погребения многих писателей и художников. У большинства у них уже не осталось родных, могилы были заброшены. Тогда же музей установил крест на заброшенной могиле Анны Цакни, первой жены Ивана Бунина.

И с тех пор каждый год сотрудники Одесского литературного музея весной убирают могилы. А их много – на Втором кладбище похоронены писатель Александр Дерибас, историк Алексей Маркевич, художник и писатель Михаил Жук, семьи художников Владимира Заузе и Евгения Буковецкого, теоретик левого искусства Михаил Гершенфельд, родные Валентина Катаева и его юношеская любовь, героиня его книг, Ирина Алексинская. На этом же кладбище могилы еврейских писателей и поэтов – Менделе Мойхер-Сфорима, Семёна Фруга, Лазаря Кармена, здесь же похоронен и загадочный «Эскес» – поэт Семен Кесельман.

Мы начали убирать эти могилы, когда ещё не было в обиходе слово «волонтёр», долгие годы пытались привлечь внимание к плачевному состоянию многих памятников. И это не сразу, но подействовало – благодаря Евгению Деменку был отреставрирован памятник М. Гершенфельду, Михаил Пойзнер помог собрать деньги на восстановление могилы С. Фруга, Валентина Низова установила памятник на могиле А. Цакни (трижды до этого крест с могилы убирали неизвестные), благодаря режиссеру Игорю Козлову-Петровскому установлен новый памятник А. Дерибасу. И неизвестно, кто установил памятник на могиле С. Кесельмана и его жены.

Многие могилы ещё нуждаются в реставрации, но каждый год мы делаем то, что в наших силах, сохраняя память о культурных деятелях нашего города. В это раз, кроме сотрудников нашего музея помогали в уборке могил ещё и одесские краеведы и экскурсоводы Тамара Литвякова, Виолетта Дидук и Михаил Козоровицкий.

Алена Яворская