(до 180-річчя з дня народження М.Ф. Комарова)
23 січня цього року виповнилося 180 років з дня народження Михайла Комарова – видатного бібліографа, лексикографа, літературного критика, етнографа, перекладача, видавця, юриста, голови одеської «Просвіти». Ми вшановуємо його пам’ять в контексті Шевченківських днів саме завдяки тій величезній роботі, яку він здійснив для дослідження і увічнення творчості Тараса Шевченка.
Народився Михайло Комаров у 1844 році. У 1887 році доля привела його до Одеси, де він і прожив до останнього подиху. Саме з Одесою пов’язані найбільш плідні роки його життя.
«Українське серце Одеси» – так називали Михайла Федоровича його сучасники. Навколо нього гуртувалася одеська українська інтелігенція. В його помешканні на Поштовій, 27 (зараз – Жуковського) відбувалися збори одеської «Громади», тут же, а також на дачі на 10-й станції Великого Фонтану, неодноразово гостювала Леся Українка. Він листувався з І. Франком, М. Коцюбинським, Б. Грінченком, М. Грушевським, та майже з усіма значимими культурними діячами своєї епохи. Упорядкував і видав перший російсько-український словник (1894-1898).
Михайло Комаров усвідомлював необхідність систематизації та наукового дослідження українського письменства. І він береться за копітку роботу – складає бібліографічні покажчики усього набутку нової української літератури і театру другої половини ХІХ- поч. ХХ ст. Його по праву можна вважати засновником української бібліографії. Бібліографічний покажчик української драматургії і досі залишається найповнішою працею, що висвітлює діяльність театру корифеїв.
Протягом всього життя Михайло Федорович збирав матеріали про Тараса Шевченка, присвятив йому понад 20 заміток, рецензій, статей, покажчиків, зокрема праця «Кое что о Шевченке. (Народное предание о погребении Шевченка. Свидание его с Михайлом Щепкиным» а також «Библиографический указатель материалов для изучения жизни и произведений Т. Г. Шевченко». У 1903 році в Одесі вийшла праця «Т.Шевченко в литературе и искусстве. Библіографическій указатель матеріаловъ для изученія жизни и произведеній Т. Шевченка»; а у 1912 році, також в Одесі – «Вінок Т.Шевченкові. Із віршів: українськіх, галицькіх, россійськіх, білоруськіх і польськіх поетів».
До цієї збірки увійшло 134 поетичні присвяти ста слов’яномовних поетів, написаних з 1841 по 1912 роки. Серед віршів були і такі, що вперше були опубліковані в Одесі, а також одеських авторів – Галини Комарової (Комарівни), доньки Михайла Федоровича, Миколи Вороного та П.Конопацького. Вірші супроводжувалися історико-літературними коментарями та літературознавчим аналізом упорядника.
В Одеському літературному музеї представлені фотографії самого Михайла та членів його численної родини, прижиттєві та посмертні видання, а також рукописи його духовного спадкоємця, сина Богдана. До круглих дат готуються виставки. У наукових збірниках ОЛМ друкуються статті, що висвітлюють життя і діяльність М. Комарова та його родини. Було видано календар, присвячений вулиці Жуковського, де жив Михайло Комаров (зараз там встановлено меморіальну дошку). Одна зі сторінок календаря присвячена цій непересічній особистості, яка вписана в історію Одеси.
Дар’я Гармидер
Залиште відгук