Виставка присвячена 130-річчю від дня народження письменника, поета, перекладача, журналіста і художника Бориса Андрійовича Лавреньова (1891-1959 рр).
Борис Сергєєв (справжнє ім’я письменника) народився в Херсоні, 17 липня 1891 року в родині вчителів. З чотирнадцяти років складав вірші. Дебютував як поет в 1911 році в журналі «Весняні зорі», а з 1916 р почав писати і прозу.
З Одесою Бориса Лавреньова пов’язують тісні узи: узи дружби – тут жили його друзі, з якими він підтримував листування; і узи любові – любові до моря. Саме в Одесу майбутній письменник-романтик втік, щоб влаштуватися юнгою на корабель. Кар’єра моряка не склалася через проблеми із зором, але любов до моря нікуди не зникла, ставши джерелом творчого натхнення:
«… Вона співає про океанський простір і єдину в світі правду – правду солоного вітру. Слухаю і знаю, що скоро піду шукати свіжого шквалу. Вам тиша і світ – мені свист урагану, стада переляканих зірок над морською безоднею і урочистий хорал неспокійних валів».
Б. Лавреньов. «Марина»
У 1909 році Борис Андрійович поступив на юридичний факультет Московського університету, а в 1915 році був мобілізований, закінчив військове училище і посланий на фронт артилерійським офіцером. Потім була Червона армія. Але за 10 років, відданих військовій служби, він не залишає творчість: займається журналістикою, живописом і літературою; публікує твори різних жанрів, під різними іменами.
З 1923 по 1927 рр. Б. Лавреньов пише свої кращі повісті: «Марина», «Ветер», «Звёздный цвет», «Рассказ о простой вещи», «Полынь-трава», «Сорок первый», «Седьмой спутник». Особливу популярність здобула повість «Сорок первый» – вона стала візитною карткою письменника, була переведена на безліч мов і двічі екранізувалася.
Як драматург Борис Лавреньов дебютував в 1925 році з п’єсою «Мятеж». Під час Великої вітчизняної війни працював військовим кореспондентом. Великий успіх здобула написана в 1945 році п’єса «За тех, кто в море» і в 1947 році вона була екранізована. В останні роки життя Б. Лавреньов займався перекладами п’єс французьких авторів. 7 січня 1959 року письменника-романтика не стало. Він був похований в Москві на Новодівичому цвинтарі.
В Одеському літературному музеї Борис Лавреньов представлений не тільки як письменник, а й як художник-мариніст. Пропонуємо вашій увазі експонати з експозиції і фондів нашого музею.
Вековое
Несмело волны в скалы бьются,
Звеня ласкающей тоской.
С тревожным стоном чайки вьются
Над изумрудною волной.
Утомлено дневной дорогой,
Светило сходит на покой,
И месяц, ночи страж двурогий,
Плывёт небесной крутизной.
А завтра снова солнце встанет
И лаской землю подарит,
И море с песней в скалы грянет,
И белой пеной закипит.
Что было – завтра повторится,
Всё, что прошло, – воскреснет вновь.
Над миром с хохотом струится
Неизменённый бег веков.
И шумы дня собою кроя,
Неугасимый и живой, –
Всё слышен в рокоте прибоя
Столетний шепот роковой.
1911 г.
Прощание
Вчера… Не сон ведь это, – вспомните, –
Я этим вас не оскорблю,
В студенческой арбатской комнате
Сказали тихо вы: «Люблю!»
Хоть слову трепетному верю я,
Но милых губ не выпью мёд, –
Ведь завтра наша кавалерия
С рассвета двинется в поход.
Родная! Наш роман игрушечный
И полудетскую любовь
Я променял па грохот пушечный,
На лязги сабель, дым и кровь.
Поймите, –
злую боль прощания
Стараясь в сердце заглушить,
Я в час последнего свидания
И сам страшусь вас полюбить.
Но мне дороже человечество
Любви и дружеских бесед…
Так умирает за отечество
Солдат, романтик и поэт.
Січень 1916
У ніч відходу на фронт.
Лист до Л. Кармаліної
Що ж сказати про себе? Життя моє за ці 35 років дійсно було дуже насичене великими подіями, було дуже повним і цікавим, але зараз я вже від цього багатства трохи втомився і мрію від нього втекти куди-небудь в глушину, але, на жаль, це лише безнадійна мрія, якої не судилося здійснитися. Звичайно нікуди мене від усіх моїх громадських та інших обов’язків не відпустять і територіальна грань моєї «глушини» знаходиться в 20 кілометрах від Москви, на моїй тихій маленькій дачі, де я, як личить старіючому вельможі, розводжу троянди півонії та інші види квітів.
Сім’я моя невелика. Папа помер в 1932 р в Херсоні. У 1942 році там же загинула в дні німецької окупації мама. Сестер і братів, як ви, напевно, пам’ятаєте, у мене не було. (…) І залишилося нас двоє – я і дружина. Саме влітку цього року будемо тихо святкувати 25 років спільного, дружного, незатьмареного життя.
Спечемо на дачі пиріг з полуницею, запалимо 25 свічок і перейдемо в останній період, який буде вже називатися старістю.
Ось і вся моя сімейна біографія, як на долоні.
За зовнішнім виглядом я ще трохи нагадую «стрункого хлопчика», тільки голова вже міцно посріблена. А так ще мене впізнають ще на вулиці люди, з якими я не бачився 20-25 років. На здоров’я поки не скаржуся. Трохи турбують очі. (…) У 1943 році в Баренцевому морі мене зірвало повітряною хвилею від бомби з палуби морського мисливця і жбурнуло в воду. А водичка була температурою в 1,5° нижче нуля, в повітрі ж 28° морозу. На щастя на мені був капковий комбінезон, що не промокає, і проплавав я, поки мене витягли на борт, всього хвилини 4, але цього вистачило, щоб у мене обмерзло все обличчя і очі. (…)
У рідному Херсоні в останній раз був в 1944 році, коли стурбований долею мами увірвався в місто на плечах у німців з морською піхотою. Але, на жаль, знайшов тільки маленький горбок на старому кладовищі, поруч з могилою батька, а про долю мами розповіли її друзі, що зосталися живі. Херсон був в основному цілий, але обкрадений братами румунами до такої міри, що в порожніх будинках і голки не можна було знайти. І так мені стало гірко і боляче, коли я походив по обдертим, брудним Ганнібаловскій, Вітовській, Преображенській, Потьомкінській, Суворовській, Грецькій, так стиснуло серце пам’яттю безповоротного минулого, що я дав собі слово ніколи більше в Херсон не заглядати.
Б. Лавреньов. 19.01.1952 р.
Залиште відгук