Багрицький читає Блока

Багрицький читає Блока

У листопаді, коли дерева скидають листя, а вітер з моря холодить шкіру, приходить пора сісти в м’яке крісло, накритися теплим пледом і взяти в руки книгу або газетний листок. А також згадати про те, що в листопаді місяці, третього числа, 125 років тому народився один з найяскравіших і найбільш «одеських» поетів Одеси, Едуард Багрицький (1895-1934 рр).

А значить, час знову дістати підшивку газети «Моряк», чия славна історія в 20-і роки 20-го століття була пов’язана з іменами К. Паустовського, який працював в її редакції, а також Ю. Олеші, В. Катаєва, І . Бабеля і нинішнього ювіляра – Е. Багрицького, чиї твори там публікувалися.

Згодом газета втратила колишню популярність і лише згадувала про цей яскравий період життя Одеси на своїх сторінках. А з 1977 року – року заснування Одеського державного літературного музею – в газеті почали з’являтися статті нашого співробітника – Олександра Розенбойма, що публікувався під псевдонімом Р. Олександров. Пропонуємо вашій увазі одну з таких статей.

 

Багрицький читає Блока

 

Згадуючи про Едуарда Багрицького, Юрій Олеша писав: «Коли ми були молодими, Багрицький, такий же молодий, як ми, пропагував серед нас хорошу поезію». Він блискуче знав російську і світову поезію і дуже добре читав вірші.

Тонко відчуваючи поезію, Багрицький прагнув оголити при читанні сенс вірша, використовуючи для цього і ритм, і словесну тканину, і модуляції голосу. Бути може, тому настільки суперечливі сучасники в оцінці його голосу: критик Ф. Левін називав його тужливим і рикаючим, поет П. Антокольський – хрипким і низьким, а Назим Хікмет запам’ятав «теплий» голос Багрицького.

Коло слухачів Багрицького не обмежувалося друзями-літераторами. На початку двадцятих років в Одесі Багрицький регулярно брав участь в «усних газетах» ЮгРОСТА, виступав на літературних вечорах в робочих клубах.

У ті роки в Одесі було понад шістдесят клубів, відкритих губполітпросвітом в різних районах міста. «Основне призначення клубів, – підкреслювалося в звіті губполітпросвіта за 1921 рік, – в тому, щоб, надаючи трудящим розумний відпочинок і розвагу, долучити їх до скарбів знання і мистецтва».

В Одеському облдержархіві збереглися документальні матеріали про один з літературних вечорів за участю Едуарда Багрицького, який відбувся в районному робітничому клубі імені Ласточкіна, що розміщувався в будівлі нинішнього Музею морського флоту СРСР. Вечір був присвячений творчості Олександра Блока.

З одеських літераторів двадцятих років розмовляти з О. Блоком пощастило тільки І. Бабелю.

У нашому музеї зберігається рідкісний екземпляр поеми О. Блока «Двенадцять», надрукованій в Одесі в 1918 році, незабаром після першої петроградської публікації. Навесні наступного, 1919 року, поема Блока, прийнята на озброєння революцією, була знову видана в Одесі, тепер уже у вигляді листівки, яку розкидали з аероплана в день першотравневого свята. Одним з перших пропагандистів і виконавців поеми «Двенадцять» в Одесі був Багрицький.

Про те, як читав Блоку Е. Багрицький в клубі Губміліціі, згадувала учасниця одеського літературного об’єднання «Колектив поетів» Т.Г. Лішина: «Багрицький, не відриваючись, дивився кудись у куток зали, а коли, простягнувши руку вперед, він пошепки сказав заключні рядки однієї з глав поеми “Возмездие”: “И страшны белой ночью оба, мертвец и город – заодно”, майже всі слухачі (а це були суцільно міліціонери, люди, які звикли до небезпеки), заворожені голосом поета, обернулися, впевнені, що вони побачать в кутку щось страшне».

Збереглася грамзапис читання Багрицьким вірша Блока «Кроки командора»:

 

Тяжкий, плотный занавес у входа,

За ночным окном туман…

Что теперь твоя постылая свобода,

Страх познавший Дон-Жуан?

 

Повна внутрішнього драматизму і напруженої експресії, ця, нехай недосконала, запис залишає незабутнє враження.

Тоді в клубі імені Ласточкіна Е. Багрицький читав поему «Двенадцять». На вечорі, який відбувся 17 липня 1921 року, були присутні 133 людини.

Цей вечір був останнім за життя О. Блока – через двадцять днів, 7 серпня, поета не стало.

«Помер Блок, – писав “Моряк” в некролозі “Смерть поета”, – і смерть його – безсумнівно велика втрата для російської літератури…».

Коли до Одеси дійшла звістка про смерть поета, приголомшений Багрицький всю ніч читав друзям вірші Блока. «Під час астми Багрицькому не можна було розмовляти, – згадував ту ніч К. Паустовський, – але йому хотілося читати Блока, незважаючи на стиснуте хворобою горло… Він почав читати, і сталося щось на зразок бажаного дива: від ритму віршів задишка у Багрицького почала поступово вщухати, і крізь неї все ясніше і міцніше проступав його мужній і романтичний голос».

Незабаром після цього, 18 серпня, Е. Багрицький виступив на літературному вечорі, присвяченому пам’яті О. Блока, в Селянському палаці на вулиці Грецькій (нині К. Лібкнехта), 48.

А через рік Едуард Багрицький написав вірш «Олександру Блоку».

 

Р. Олександров,

старший науковий співробітник

Одеського державного

літературного музею.

Газета «Моряк», 1978 рік.

 

Клариса Ярошевич

 

Залиште відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.