Одеса в 1834 році. За матеріалами газети «Одеський вісник» 1834 р.

Одеса в 1834 році. За матеріалами газети «Одеський вісник» 1834 р.

Дивне почуття переживаєш, гортаючи старі одеські газети, тим більше газети Воронцовського періоду. Вони надруковані на щільному, майже не жовтіючому від часу папері, куточки не зім’яті: газети читали дбайливо. А ось сліди від воскових свічок.

Вечорами Одеса (як і сьогодні часом) занурювалася в темряву. Меркли обриси струнких будинків, мереживних чавунних огорож, вулиць, що ведуть до моря; тополь і акацій, посаджених ще легендарним герцогом де Рішельє. А в будинках на ампірних меблях і палісандровому паркеті химерно грали відблиски від свічок в бронзових свічниках. І тоді невідомий мені житель Одеси – одесит в першому поколінні – брав в руки цю (саме цю) газету. Я гортаю підшивку газети «Одеський вісник» за 1834 рік, вдихаю найтонший запах старовини і занурююся в світ мені незнайомий, і в той же час впізнаваний – бо жив він у цього ж південного моря, на цих вулицях, площах, під цим синім безсмертним небом.

«Одеський вiсник» за 1834 рік (№53-91) – 38 дорогоцінних експонатів – подарувала Одеському літературному музею одеситка Вікторія Олександрівна Гончарова.

Газета видавалася з 1827 року. Спочатку «Одесский вестник» був двомовним (російською та французькою мовами), в 1831 році видання розділилися і виходили самостійно. Першими редакторами «Одеського вісника» були чиновники канцелярії М.С. Воронцова, серед них одеські знайомі О.С. Пушкіна – О.І. Левшин (письменник і історик) і В.І. Туманський (поет). З 1834 року газету видавав «редакційний комітет» на чолі з колишнім студентом Рішельєвського ліцею О.Г. Тройницьким.

 

Судячи з публікацій, Одеса в 1834 році, в рік свого другого двадцятиріччя, була мирним містом з добре організованим життям, освіченою адміністрацією, бурхливо розвивається торгівлею, мореплавство, сільське господарство. Місто переживало підйом культури: тут діяли перші в провінційній Росії унікальні установи – Ліцей (з 1817 г.) і Публічна бібліотека (з 1830 р); виходили 2 газети: «Одеський вісник» і «Journal d’Odessa», а також додатки до «Одеському віснику» – «Літературні листки» і «Листки Товариства сільського господарства Південної Росії»; готувався до видання другий в історії Одеси літературний альманах – «Подарунок бідним» (1834).

Попередній, 1833 рік був складним для Новоросії: слідом за засухою пішов неврожай. Тим часом з Найвищого рескрипту на ім’я Новоросійського і Бессарабського генерал-губернатора гр. М.С. Воронцова від 10 серпня 1834 року випливає, що, незважаючи на неврожай і недостатнє асигнування на покриття потреб Новоросійського краю, адміністрацією був «заготовлений заздалегідь хліб; засновані в зручних пунктах запаси; ті, що істинно потребують, отримали своєчасне харчування; засівом полів забезпечено майбутнє продовольство; спокій ні на хвилину не порушувався».

(Одеський вісник. – 1834. – 25 серпня)

 

Урожай 1834 року обіцяв бути багатим. Особливо вродив виноград:

«Нинішній рік особливо сприяв гарному врожаю винограду, що росте в великій кількості на міській землі; багато власників, незважаючи на досить ранній час, закінчили вже збирання його».

(Одеський вісник. – 1834. – 8 вересня)

 

Крім того з газети дізнаємося, що Товариство сільського господарства Південної Росії (засновано у 1828 р.) влітку 1834 року вжило неординарні заходи щодо пожвавлення і поліпшення хліборобства: їм були засновані нагороди за розведення кращих сортів пшениці.

Кореспондент «Одеського вісника» барвисто описав процедуру вручення нагород селянам:

«Проходячи через Новий базар, я побачив натовп, що осаджав якийсь віз. Ваблений цікавістю, я направив кроки свої прямо на цю гучну юрбу, яка рясніла переді мною в шатах всіляких націй. Хто читав живе опис Одеси Пушкіна (а хто не читав його?), Той знає, що

…по улице веселой,

Где ходит гордый славянин,

Француз, испанец, армянин,

И грек, и молдаван тяжёлый…

– ви негайно натрапите в кожному натовпі на змішання народів – це відмітна ознака Одеси. Незрозумілий, галасливий гомін стояв над усіма зборами… Передані з рук в руки вузли з пшеницею вивели мене з подиву. Всі вози, які оточували осередок зборів, були покриті зацікавленими, які споруджувалися кількома ярусами, щоб зручніше бачити. Я зважився пробитися крізь натовп і коли, виснажений, досяг мети моїх бажань, – говір затих, і на обличчях здалося очікування.

Ви здогадаєтеся, що справа йде про нагороди, які видаються Товариством сільського господарства Південної Росії тим з поселян, які привозять пшеницю найкращої гідності в Одесу.

…З мимовільним почуттям гордості, як житель Новоросійський, не можу стерпіти, щоб не помітити, що у нас в Одесі показали новий приклад дбайливості про поліпшення хліборобства.

…Коли я досяг знаменитого воза, після багаторазових зусиль, то гг. комісари, оцінивши зовнішню гідність пшениці, приступили до остаточного вироку і зважували її… Вирок виголошено, і щасливець голосно призивається для отримання належної нагороди. Тут мовчання порушується гучними криками, і лунають вигуки: «Так, славна арнаутка у Василя Конєва… нічого сказати, пройди весь базар, чи не знайдеш такої…».

(Одеський вісник. – 1834. – 3 жовтня)

 

Морські околиці Одеси борознили кораблі з різних країн: «З початку нинішнього року по 1-е вересня до Одеського порту прийшло з-за кордону 249 судів, відійшло від нього 254». (Одеський вісник. – 1834 – 8 вересня). А Чорноморське Пароплавне Суспільство (воно вже існувало) поступово поповнювалася новими торговими і військовими кораблями.

У листопадовому номері «Одеського вісника» наводиться приклад діяльного одеського патріотизму, який пояснював би, до речі, і етимологію назви одного з портових молів – Потапівського:

«Одеська рейда з давнього часу засмічена була якорями, камінням і уламками судів, від яких купецькі, а часто і військові судна, наражалися на небезпеку; канати, які потрапляли на підводні якоря, під час бурі перетиралися іноді в кілька годин і переривалися, так що багато суден піддавалися навіть через те краху.

Одеський купець Ісаак Потапов, який рухається ретельністю до загальної користі і бажанням сприяти дбайливості начальства про добробут порту, зробив в нинішньому році спробу очистити за свій рахунок рейду. Приступивши до цієї роботи, з дозволу начальства, на початку минулого літа і не шкодуючи праць і витрат, він підняв на практичній і карантинній рейді 101 різної ваги, здебільшого до вживання негідних якорів, кілька великих каменів і безліч суднових уламків. Після закінчення цієї роботи Одеська рейда оглянута була в усіх напрямках Капітаном Одеського порту і знайдена всюди очищеною і безпечною».

(Одеський вісник. – 1834 – 3 листопада)

 

У старій Одесі вміли не тільки працювати, а й знали толк в умінні відпочивати і розважатися.

«Нещодавно прибула сюди німецька трупа, під керуванням п. Е. Ноне, дасть в середу, 8-го серпня, першу і, як сказано в афіші, єдину тільки виставу свою, яка буде складатися з драми Авг. Коцебу: Повернення з Суринаму і комедії Раупаха: Сільський будинок на великій дорозі. Це буде перша вистава німецькою мовою на сцені нашого театру». (Одеський вісник. – 1834. – 8 серпня).

«На Одеському театрі, в суботу, 25-го цього серпня, дана буде на користь п. К.Д. Тозі, що був першим співаком в Італійському Імператорському театрі в Санкт-Петербурзі, комічна опера під назвою “Ченерентола; між першим і другим діями п. Тозі співатиме російською мовою в народному костюмі арію під назвою: “Чорна шаль”, твip О. Пушкіна, музика п. Верстовського».

(Одеський вісник. – 1834 – 3 листопада)

 

Яскравий, мальовничий опис народного гуляння в Одесі (22 серпня) міститься в одному з серпневих номерів газети:

«…Увечері місто було ілюміноване, і на приморському бульварі було велике гуляння. Прекрасна, тепла погода і бажання помилуватися чарівною картиною, яку утворює завжди ілюмінація карантину і обох пристаней, привернуло на бульвар багатьох. Надзвичайно чудовий ефект становив ланцюг смоляних бочок, розставлених уздовж нової набережної; яскраві вогні їх, відбиваючись у тихій дзеркальної поверхні моря, утворили довгий ряд вогненних стовпів; вогні на кораблях і в кінці гавані, хизуючись на темній блакиті вод, здавалися розсипаними далеко зірками. У 10-й годині вечора спалений був, біля пам’ятника Рішельє, феєрверк…

Одеські вечірні гуляння в літню пору, в дні народних свят, багато в чому відмінні від подібних свят в інших містах Росії. Гуляння наші не можуть мати блиску і пишності гулянь столичних; але в якому місті можна зустріти такі тихі, теплі ночі на березі моря; де можна зустріти в десятій або одинадцятій годині ночі дам, які в легких нарядах своїх могли б так пізно залишатися на відкритому повітрі і не вважали б за дивину прохолоджуватися морозивом і напоями на площі, на лавках і стільцях, розставлених поблизу яскраво освітленої кондитерської, на увазі безлічі гуляк. Не можна не подякувати п. Карути за організацію на бульварі своєї прекрасної кондитерської, біля якої зазвичай збираються дами, щоб милуватися видовищем феєрверку. Від цього Одеські вечірні гуляння більше мають подібності з гуляннями Венеції або Трієсту, ніж Москви або Петербургу…».

(Одеський вісник. – 1834. – 25 серпня)

Я закриваю газетну підшивку… Хроніка звичайного житті Одеси більш ніж 180-річної давності поступово йшла в минуле, з часом стала історією, а потім і міфом про золотий вік Міста.

 

Галина Семикіна

Залиште відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.