«Odessa Sea» – сучасний роман Клайва і Дірка Касслера

«Odessa Sea» – сучасний роман Клайва і Дірка Касслера

Література про Одесу не застигла в минулому, не застигла ні на великому імені Пушкіна, ні на іменах письменників одеської літературної школи початку XX століття. Більш того, література про Одесу не обмежена російською та українською мовами, так як письменники світу теж багато писали і пишуть про Одесу – місто веселощів і пригод. Саме в вихор пригод нас затягує роман 2016 року «Odessa Sea», написаний американськими письменниками Клайвом і Дірком Касслером – батьком і сином. Батько – відомий письменник, автор багатьох популярних пригодницьких романів, а також підводний дослідник, засновник Національного підводного і морського агентства (NUMA). Син – співавтор батька і продовжувач його починань у сфері дослідження морських глибин. І, звичайно, ще з часів Ільфа і Петрова нас хвилює питання – як взагалі можливе існування письменницького дуету? Ільф і Петров в «Подвійній автобіографії» жартівливо відповідали – «тим, хто цікавиться, можемо вказати на приклад співаків, які співають дуети і відчувають себе при цьому відмінно». Так само ухильні у відповідях Клайв і Дірк Касслер. Поки що механізм роботи письменницьких дуетів залишається таємницею.

Як з’явилася ідея роману «Odessa Sea»? Дірк Касслер розповів, що джерелом натхнення для нього стала стаття про Чорне море з наукового журналу, в якій обговорювалася можливість падіння великого астероїда в море. У глибинах Чорного моря знаходиться сірководень, небезпечний для всього живого. У разі падіння досить великого космічного об’єкта цей сірководень міг би виплеснутися на узбережжя, через що постраждали б жителі прибережних міст. Ймовірно, глянувши на карту Чорного моря, Касслери відразу ж подумали про Одесу і назвали Чорне море Одеським морем.

Дія роману відбувається в море і різних прибережних болгарських і турецьких містах, а також в Середземному морі і Атлантичному океані. В ході роману сплітаються дві сюжетні лінії: сучасність (2017 рік) і катастрофи, що сталися в 1917 і 1955 роках. У 1917 році з Одеси відпливає військовий корабель «Керч». Йде війна, в успіх якої ніхто не вірить, і капітан корабля Вадим Ростов думає про те, що він мав би зійти в Одесі і зникнути в Карпатах, як це зробили деякі інші офіцери. «Керч», проте, пішла в бойову місію до турецьких берегів і була затоплена. У 1955-му – нова катастрофа. Над Чорним морем летить радянський бомбардувальник Ту-4 і зазнає аварії через негоду.

У 2017 році в Чорне море прибуває дослідницький корабель NUMA на чолі з Дірком Піттом (alter ego одного з авторів, Дірка Касслер). Дірк Пітт зі своєю командою займається дослідженням на замовлення Болгарського міністерства культури – вони повинні знайти старий османський фрегат, який затонув біля берегів Болгарії в кінці XVIII століття. Несподівано вони зустрічаються з Ганною Бєловою, слідчим Європолу з Болгарії, яка намагається припинити нелегальні поставки збагаченого урану з Росії до Ірану. Дірк Пітт погоджується відкласти наукові пошуки на кілька днів для того, щоб допомогти Європолу. Кілька днів перетворюються в кілька місяців, а команда дослідників з NUMA стає втягнута в небезпечну і захоплюючу пригоду.

Автори прагнули написати легкий, захоплюючий і разом з тим динамічний роман, який би дозволив читачеві розважитися і відпочити. У такій же манері написані і інші книги Касслерів із серії романів про Дірка Пітта. Треба сказати, що Касслери, особливо Касслер-старший, вважаються майстрами свого жанру. У письменників є велика група шанувальників, які з нетерпінням чекали виходу роману «Odessa Sea» у світ. За версією газети New York Times, роман «Odessa Sea» зайняв 6-ту сходинку серед художніх бестселерів 2016 року. На жаль, роман «Odessa Sea» став одним з останніх романів Клайва Касслера. 24 лютого 2020 року у віці 88 років письменник і підводний дослідник помер. Але віриться, що його захоплюючими пригодницькими романами буде зачитуватися ще не одне покоління читачів.

 

Михайло Самофатов

Залиште відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.