«Заздрю людям майбутнього, тим, хто буде жити років через тридцять, після нас…»

«Заздрю людям майбутнього, тим, хто буде жити років через тридцять, після нас…»

Ця фраза належить дивно різнобічній людині – Миколі Гарину-Михайлівському. Талановитий письменник і публіцист, видатний інженер-дослідник і будівник, мандрівник і видатний громадський діяч, Гарін-Михайлівський був, за словами М. Горького, «різнобічно, по-російськи обдарований».

Гарін-Михайлівський був тісно пов’язаний з Одесою.

Народився в старовинній дворянській родині, колись однієї з найбільш багатих і знатних в Херсонській губернії. Хрестили його цар Микола I і мати революціонерки Віри Засулич. Дитинство і юність майбутній письменник провів у Одесі, початкову освіту здобув удома, потім навчався в Рішельєвському ліцеї, захоплювався математикою і словесністю (1863-1871 рр.).

На літературне поприще Н.Г. Михайлівський вступив в 1892 році повістю «Дитинство Тьоми», яка мала успіх, і розповіддю «Кілька років в селі». Як письменник він виступав під псевдонімом Н. Гарін: від імені сина – Георгій, чи, як його звали в родині, Гаря. За одеськими враженнями написані перші дві книги його автобіографічної тетралогії: «Дитинство Тьоми» (1892), «Гімназисти» (1893), «Студенти» (1895), «Інженери» (опубл. 1907 г.). Ця тетралогія – найбільш відоме з творів Гаріна – задумана цікаво, виконана талановито і серйозно. «Дитинство Тьоми» – найкраща його частина. У автора є живе почуття природи, є пам’ять серця, за допомогою якої він відтворює дитячу психологію не з боку, як дорослий, який спостерігає дитину, а з усією свіжістю і повнотою дитячих вражень. Читаючи ці книги, ми знайомимося з сім’єю письменника, з людьми, що оточували його в ранні роки життя, ми поринаємо у світ босоногої дітвори тодішньої Одеси – 60-70 рр. XIX століття.

До будинку Михайлівських примикав так званий найманий двір, який теж належав батькові Миколи. Двір здавався в оренду. Тут, в старих флігелях і землянках жили ремісники, рибалки, майстрові. У дворі завжди стояв шум, вовтузилося безліч дітлахів. Вони були брудні і обірвані, але веселі і безтурботні. Ніка з заздрістю спостерігав за ними з-за паркану, яким панський будинок був відгороджений від простого люду. Але ось батьки дозволили синові грати у дворі. Хлопчик подружився з ними, часто ватага хлопців тікала до моря. Ось як описано в «Дитинстві Тьоми» спілкування хлопчика з морем:

«Він стояв на березі моря; ніжний, лагідний вітер гладив його обличчя, грав волоссям і вселяв у нього невизначене бажання чогось, ще незвіданого. Він стежив за пароплавом, що зникав на горизонті, з якимось особливо щемливим, завмираючим почуттям, повний заздрості до щасливих людей, зникаючих в туманній далечіні. Рибалки, що пускалися в море на своїх вутлих човниках, були в очах Тьоми і всієї ватаги якимись напівбогами. З якою повагою він і ватага дивилися на їх засмаглі обличчя; з якою побожною напругою вибивалися вони з сил, допомагаючи рибалці, що збирався в дорогу, поцупити в море з гравелістого берегу човен! А то, засукавши по коліна штани, ватага лізе в воду і ловить під камінням рачків, різних черепашок. Зловить, помилується і з’їсть. Їсть і Тьома, і відчуває безмежну насолоду. Але наступав вечір і хлопчики відправлялися в свої убогі житла до матерів, що вічно горланять на них, за шматком хліба і мискою юшки, а Коля йшов додому, де потрібно було говорити з бонною по-німецьки, цілувати батькові руку, бути вихованим і слухняним».

Після закінчення одеської гімназії в 1871 році Михайлівський вступив до Петербурзького університету на юридичний факультет, але навчання тут було недовгим, через рік він провалився на іспиті, після чого Микола вирішив, що краще бути хорошим ремісником, ніж поганим юристом і склав іспити в інститут Шляхів сполучення. Як великий інженер-дослідник, він брав активну участь в будівництві багатьох залізниць, в тому числі Великої сибірської дороги, він обґрунтував необхідність залізничного моста через Об біля гирла р. Кам’янки, де потім виріс Новосибірськ, не припиняв сільськогосподарської діяльності в Самарській губернії, багато подорожував, результатом чого стали його нариси «По Корее, Маньчжурии и Ляодунскому полуострову» (1899), «Вокруг света» (1902), уклав збірку «Корейські казки» (1899) та ін. За словами О.І. Купріна, «його ділові проекти завжди відрізнялися полум’яною, казковою фантазією, кращого дослідника і ініціатора – більш меткого, винахідливого і дотепного – важко собі уявити». Він був талановитим інженером, непідкупною людиною, яка вміє відстоювати свою точку зору перед будь-якими інстанціями.

Захопившись народництвом, на початку 80-х рр. Гарін-Михайлівський оселився в селі, намагаючись довести життєвість «общинного побуту» в своєму маєтку в Самарській губернії. Результати цього досвіду, що закінчився невдачею, Гарін описав в перших своїх нарисах «Кілька років в селі» (1892 г.). Вирішивши «допомогти тим, хто століття працював» на його «дідів і прадідів», Гарін ввів удосконалення в способи обробки землі, всіляко намагався допомогти селянам, створив школу і лікарню, докладав зусиль для зміцнення селянської громади. Але діяльність письменника в селі зазнала невдачі, і це змусило його критично поставитися до всіх народницьких спрямувань.

Спокій був неприємній кипучої натурі Миколи Георгійовича. Він об’їздив всю Росію, здійснив кругосвітню подорож, а свої твори писав «на передку» – в купе вагона, в каюті пароплава, в номері готелю, в штовханині вокзалу. І смерть наздогнала його, за висловом Горького, «на ходу». Микола Гарін-Михайлівський – натхненний інженер-дослідник, будівельник багатьох залізниць на величезних просторах Росії, талановитий письменник і публіцист, видатний громадський діяч, невтомний мандрівник і першовідкривач – помер від паралічу серця на редакційному засіданні журналу «Вісник життя», в справах якого брав участь. Гарін-Михайлівський сказав гарячу промову, вийшов в сусідню кімнату, приліг на диван, і смерть обірвала життя цієї талановитої людини. Це сталося 27 листопада (10 грудня) 1906 року в Петербурзі.

Поєднуючи письменницьку роботу з активною інженерною, а часом і сільськогосподарською діяльністю, Гарін-Михайлівський багато зробив в російській літературі. Їм написано багато оповідань, нарисів, казок, п’єс, чудові повісті. В оповіданнях письменник іноді повертався до вражень дитинства, деякі з них написані на одеському матеріалі. Письменник яскравого, великого обдарування, неабиякий інженер-новатор, допитливий журналіст, невтомний і безстрашний мандрівник, Микола Георгійович Гарін-Михайлівський прожив чудове, цілеспрямоване і стрімке життя, залишивши країні і народу творіння свого розуму і своїх рук.

 

Олена Черкес

Залиште відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.