«ВЕСЕЛИЙ МУДРЕЦЬ»

ВХІД БЕЗКОШТОВНИЙ

Літературно-музичне свято до 250-річчя від дня народження Івана Котляревського

11.09.19

«Мутив, як на селі москаль!
Бо – хрін його не взяв – моторний,
Ласкавий, гарний і проворний,
І гострий, як на бритві сталь».

І. Котляревський «Енеїда»

11 вересня о 13:00 в Золотій залі Одеського літературного музею відкривається виставка «Веселий Мудрець», присвячена 250-річчю від дня народження батька новітньої української літератури Івана Котляревського.

На виставці представлені численні рідкісні видання «Енеїди» Котляревського, «Наталки Полтавки», п’єсу яку виконували в Одесі й Михайло Щепкін, й корифеї українського театру. В захваті були одесити від Наталки у виконанні Марії Заньковецької.

Викликають цікавість розвідки ХІХ сторіччя про життя та діяльність Котляревського — бібліографічні знадоби до його творчості, що були започатковані в Одесі. Впадають в око яскраві ілюстрації до творів поета і драматурга.

Окрасою виставки є видання «Енеїди» 1809 року, у здійсненні якого брав участь безпосередньо Іван Петрович Котляревський. Перші два видання його поеми — 1798 та 1808 року вийшли в Петербурзі без його згоди і участі, та містили три частини. Під час перебування на Російсько-Турецькій війні під Одесою Котляревський написав четверту частину «Енеїди» — військову, в якій описав бойову звитягу й хоробрість українського козацтва. Ця військова частина перевернула первісний задум поеми, перетворивши її з бурлескно-травестійної на героїко-романтичну. Після перемоги капітан Котляревський іде у відставку та їде до Петербурга, де видає свою авторську «Енеїду» у чотирьох частинах.

Присутнє на виставці і повне видання творів Котляревського 1842 року, що вийшло, на жаль по смерті автора.

Котляревський написав небагато: славнозвісну поему «Енеїда», дві п’єси (одна з них — «Наталка Полтавка» принесла йому славу фундатора української драматургії), кілька віршів і десятка зо два сторінок «Журналу воєнних дій» на Російсько-Турецькій війні, завдяки перемозі в якій Одеса стала стрімко розвиватись.
Саме цей невеликий перелік творів Котляревського дає осмислити той факт, що не чисельність творів, не багатослів’я важливі на творчому Олімпі, туди торують дорогу гостре слово, меткий вислів, щира посмішка.

Святкування ювілею батька новітньої української літератури оздобить концерт

КОЛИ 11.09 о 13:00
ВХІД БЕЗКОШТОВНИЙ