25 березня – національне свято Греції, День незалежності

25 березня – національне свято Греції, День незалежності

25 березня – національне свято Греції, День незалежності. В цьому році Греція відзначає 200-річний ювілей початку національно-визвольної війни 1821-1829 років.

«Ніщо ще не було настільки народно, як справа греків…», – сказав О.С. Пушкін. У роки Південного заслання, перебуваючи в Кишиневі, поет близько познайомився з братами Олександром та Дмитром Іпсіланті, які і очолили боротьбу за незалежність Греції від Османського ярма. Пушкін і О. Іпсіланті зустрічалися не раз, у них були спільні друзі, до числа яких належала і сім’я генерала М.М. Раєвського. Так в тому 1821 року в листі В.Л. Давидову (зведеному брату генерала Раєвського) Пушкін писав: «Повідомляю тебе про події, які матимуть наслідки не тільки для нашого краю, а й для всієї Європи. Греція повстала і проголосила свою свободу».

З особливим почуттям він описує зі слів очевидців настрій, що панував в Одесі, батьківщині «Філікі Етерії», організації греків-патріотів, які підготували цю боротьбу. «…Захват умів дійшов до найвищого ступеня, всі думки спрямовані до одного предмету – до незалежності стародавньої вітчизни. В Одесах я вже не застав цікавого видовища: в крамницях, на вулицях, в трактирах – всюди збиралися натовпи греків, все продавали за ніщо майно, купували шаблі, рушниці, пістолети, усі йшли до війська щасливця Іпсіланті». І в цьому немає нічого дивного. З грецьких громад Новоросійського краю найбагатшою була одеська. Греки активно брали участь в діловому житті міста, відкривали торговельні контори, страхові товариства, школи. В Одесі був навіть аматорський грецький театр.

«Перший крок Іпсіланті прекрасний і блискучий. Він щасливо начал – відтепер і мертвий або переможець належить історії – 28 років, відірвана рука, мета благородна!» – писав О.С. Пушкін. Ім’я О. Іпсіланті постійно розбурхує уяву поета. Воно часто з’являється в його листах і творах – «Меж тем, как генерал Орлов», «Выстрел», у десятій главе «Евгения Онегина».

У збережених замітках з щоденника Пушкіна є записи і про іншого героя грецької національно-визвольної війни – Дмитра Іпсіланті. Ймовірно, їх знайомство відбулося ще в ліцейські роки. У Царському Селі дислокувався лейб-гвардії гусарський полк, в якому служив Іпсіланті. Але ближче поет з ним познайомився вже в Кишиневі. Дмитро Іпсіланті проявив видатні організаторські і військові здібності.

Визвольна боротьба греків знайшла своє відображення і в творчості поета. У віршах «Война», «Гречанка верная! Не плачь, – он пал героем!», «К Овидию» і в інших творах Пушкін прославляє мужність, почуття гордості і гідність грецьких патріотів.

 

Протягом восьмирічної героїчної боротьби грецького народу Пушкін безперервно повертався до цієї теми. Вже в 1829 році він пише:

 

Восстань, о Греция, восстань!

Недаром напрягала силы,

Недаром потрясала брань

Олимп и Пинд, и Фермопилы.

 

Алла Нірша

Залиште відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.