ДЕНЬ СВЯТОГО ВАЛЕНТИНА: ЛЕГЕНДИ ТА ІСТОРІЇ ПОХОДЖЕННЯ СВЯТА

ДЕНЬ СВЯТОГО ВАЛЕНТИНА: ЛЕГЕНДИ ТА ІСТОРІЇ ПОХОДЖЕННЯ СВЯТА

Історія святкування Дня Святого Валентина народжується з легенд, які дійшли до нас крізь століття ще з часів Давнього Риму.

«Історики стверджують, що сучасне Святкування Дня Святого Валентина було поєднанням давніх християнських та римських традицій. За однією з легенд, це свято походить від давнього римського фестивалю Lupercalia – Луперкалий, яке було святом родючості та кожен рік відмічався 15 лютого. Під час підйому християнства в Європі багато язичницьких свят були перейменовані на честь християнських мучеників. Фестиваль Lupercalia не став виключенням. У 496 р. Папа Геласій наказав включити  фестиваль Lupercalia в християнське свято та встановив його дотримання на один день раніше, 14 лютого. Він проголосив 14 лютого як свято на честь Римського Святого Валентина.

В католицькій енциклопедії було відомо про трьох християнських святих на ім’я Валентин. Один з них був священиком в Римі, другій був єпископом в Терні. Нічого не відомо про третього Святого Валентина за виключенням того, що він закінчив своє життя в Африці. Але відомо, що всі вони були страчені 14 лютого.

Більшість науковців вважають, що Святий Валентин був священиком, який жив близько 270 р. в Римі та був у немилості в римського імператора Клавдія ІІ, який був правителем в той час. В час життя Валентина, золота ера Римської імперії практично підійшла до кінця. Відсутність вмілих керівників привела до частих громадянських війн. Дуже виросли податки. Римська імперія зіткнулась з кризою зі усіх сторін – від галлів, слов’ян, гунів, тюрків та монголів з Північної Європи та Азії. Історія Святого Валентина має також дві різноманітні версії – протестантську та католицьку. Але обидві версії згодні з історією, коли Святий Валентин коли був єпископом, проводив таємні шлюбні церемонії для солдат імператора Клавдія ІІ, який забороняв шлюб для молодих солдат. Клавдій ІІ вважав, що одружені чоловіки були більш емоційно прив’язані до своїх родин й таким чином не будуть гарними солдатами. Він видав наказ, забороняючий шлюб для своїх військовозобов’язаних.

Заборона на шлюб була великим шоком для римлян. Але вони не наважувались відкрито виказувати своє незадоволення проти імператора. Єпископ Валентин теж вважав цей наказ несправедливим й дивлячись, яку травму залишає цей наказ на молодих закоханих, він таємно здійснював шлюбний обряд для молодих закоханих. Але такі дії не можуть довго залишатися таємницею. Коли Клавдій ІІ про це дізнався, Валентин був заарештований.

Клавдій ІІ зустрівся з Валентином та був вражений почуттям власної гідності останнього. Валентин відмовився від позиції імператора стосовно питання про заборону шлюбів. Також він відмовився признавати римських богів та навіть зробив спробу навернути імператора в свою віру.

Легенда розповідає, що між Валентином та дочкою тюремника Астерія виникла приязнь. Перед стратою, Валентин попросив аркуш та олівець у тюремника та написав до неї прощального листа –  «Від твого Валентина», фразу, яка продовжує жити до сьогодення. Валентин був страчений 14 лютого 270 р.

Святий Валентин став заступником усіх закоханих, а 14 лютого став святом усіх закоханих.

Якою б не була історія походження свята, День Святого Валентина – це свято закоханих. Коли закохані можуть відправити листа, квіти своєї коханої як символ своєї любові. Перші святкові листівки «валентинки» з’явилися у XVI столітті. Вільям Шекспір допоміг романтизувати День Святого Валентина в своїх творах, після чого це свято здобуло визнання спочатку у Великій Британії, а згодом по всій Європі. Спочатку листівки були ручної роботи. Це були «валентинки» зроблені з мережива, стрічок, малюнками амурів зі стрілою, що цілить у серце. Пізніше ця традиція була розповсюджена на Американський континент. Сьогодні День Святого Валентина є одним з головних свят США й має великий комерційний успіх.» (1)

Але хто був Святий Валентин, чи існував він насправді? Ми тільки знаємо, що це свято має суміш християнської та римської традицій. Але особиста історія заступника Дня закоханих покрита таємницею.

 

                                                                           Віталій Ізбаш

Джерела:

  1. https://organicandnatural.com.ua/blog/den-svyatogo-valentina-legendy-i-istorii-proishozhdeniya-prazdnika-

 

 

 

Залиште відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.