З фондів Одеського літературного музею. «Тече вода з-під явору»

У 2011 році до фондів Одеського літературного музею надійшла книжечка-буклет для дітей Тараса Григоровича Шевченка (1814-1961) «Тече вода з-під явору», видана в Одесі в 1944 році.

Вона була подарована донькою відомого українського вченого та книголюба А. Недзвідського (1908-1984). Книжечка була видана у 2-ій республіканській типо-хромо-літографії. Символічно, що це – колишня типографії Єфима Фесенка (1850-1926), відомого українського друкаря, на Рішельєвській 49, заснована у 1883 році. Малюнки виконані українським художником В. Литвиненком (1908-1979). Редактор В. Синенко. Вийшла тиражом у 30 000 тисяч примірників.

Цікаві факти: вірш датується автором 7 листопада 1860 року, вперше був надрукований в журналі «Основа» (№ 6. – С.48) 1861 році. До збірки творів уперше введено у виданні: «Кобзарь Тараса Шевченка» у 1867 році (С. 660-661).

Тече вода з-під явора

Яром на долину.

Пишається над водою

Червона калина.

Пишається калинонька,

Явор молодіє,

А кругом їх верболози

Й лози зеленіють.

Тече вода із-за гаю

Та попід горою.

Хлюпощуться качаточка

Помеж осокою.

А качечка випливає

З качуром за ними,

Ловить ряску, розмовляє

З дітками своїми.

Тече вода край города.

Вода ставом стала.

Прийшло дівча воду брати,

Брало, заспівало.

Вийшли з хати батько й мати

В садок погуляти,

Порадитись, кого б то їм

Своїм зятем звати?

Оксана Козаченко

Залиште відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.