ЖАБОТИНСЬКИЙ В ІТАЛІЇ (Маловідомий сонет Жаботинського)

ЖАБОТИНСЬКИЙ В ІТАЛІЇ (Маловідомий сонет Жаботинського)

Важко переоцінити вирішальну роль, яку зіграла Італія в духовному формуванні Жаботинського. У той час, як Берн майже не залишив сліду на його особистості, Рим зробив величезний і різнобічний вплив. «Якщо є у мене духовна батьківщина, – говорив Жаботинський – то це Італія, а не Росія»1.
Він почав вивчати італійську за 6 місяців до свого від’їзду до Риму, і через півроку в Римі говорив італійською дуже добре.
У Римі він не знайшов жодної російської колонії. Італія в той час ще не приваблювала політичних емігрантів і єврейських студентів в значних кількостях; вони вважали за краще добре вивчені країни – Швейцарію, Німеччину і Францію, почасти тому, що російські колонії вже були там засновані.
У «Повісті моїх днів» Жаботинський писав: «З дня прибуття до Італії я асимілювався серед італійської молоді та жив її життям до самого від’їзду. Всі свої позиції з питань нації, держави і суспільства я виробив під італійським впливом. В Італії навчився я любити архітектуру, скульптуру та живопис, а також літургійний спів, над яким в ті часи потішалися прихильники Вагнера, і тепер потішаються прихильники Стравінського і Дебюссі»2.
Писав Володимир також і про те, що вчителями його в університеті були Антоніо Лабріола і Енріко Феррі, і саме від них він «заразився» вірою в справедливість соціалістичного ладу і зберігав цю віру до тих пір, поки вона не зруйнувалася при погляді на червоний експеримент в Росії. Також згадував він і історію Гарібальді, твори Мадзіні, поезію Леопарді і Джусті, які «збагатили і поглибили мій практичний сіонізм і з інстинктивного почуття перетворили його в світогляд»3.
У більшості театрів або музеїв молода людина відчувала себе як вдома, і не залишилося жодного занедбаного куточка в передмістях Боґо або по ту сторону Тибру, який не був би знайомий йому, оскільки в кожному з цих передмість йому довелося знімати квартиру, так як через дуже короткий проміжок часу господині незмінно повставали проти «безперервної штовханини в моїй кімнаті, візитів, пісень, дзвону келихів, криків спору і лайок і, нарешті, завжди пропонували мені підшукати собі інше місце, щоб розбити там свій намет»4.
У вічному місті Жаботинський майже не мав російськомовних друзів. «У той час не було московських студентів в Римі, довгі місяці, нарешті, мені було важко згадати навіть смак російського слова на моєї мові («Діана»)5. Він був абсолютно відокремлений. Рим та Італія були його предметом вивчення, захопленням і любов’ю. І 18-річний юнак скористався сповна наданим випадком.
Італійський період в житті Жаботинського був найбільш важливим також і для формування його інтелектуального світу. У його автобіографічних коротких оповіданнях («Діана», «Вулиця Монтебелло 48», «Бічетта», «Кафе студентів») він говорив дуже тепло про своє навчання в Римському університеті та, як би намагаючись створити враження, що він був тільки ледарем, що він уникав будь-якого розумового зусилля і рідко читав серйозні книги. Але все це було навмисним самознищенням.
Він не домігся отримання диплома з Римського університету, і йому було важко дотримуватися регулярного університетського курсу навчання. Але Володимир глибоко насолоджувався свободою після бюрократично-чиновницької Росії, і навіть його недбалість виправдовувалася дуже ліберальними університетськими правилами.
Потрібно сказати, що спершу він втамував свою інтелектуальну спрагу великою різноманітністю предметів, які були особливо цікаві для нього: соціологія, історія, право, філологія. Жаботинський самостійно розробив свій власний курс навчання, вибирав професорів, встановив свій розклад. Також він досконало вивчив древній Рим, його інститути і систему законів.6
Буде справедливим сказати, що протягом трьох років життя в Італії Жаботинський не тільки вчився – він жив весело, і це життя було щасливим і повнокровним. У нього було безліч друзів серед студентів університету, в літературних і артистичних колах, але також і серед простих людей – молодих і старих, крамарів, робочих і навіть жебраків. У цьому щасливому віці він мав великі здібності зав’язувати знайомства і заводити друзів.
Про фрагменти свого життя в Римі Жаботинський оповідав на сторінках «Одеських новин»: «Чи не зобразив я… комуну, яку ми заснували з компанією таких же навіжених, як я сам? Чи не розповів я про справу Пренади, нареченої мого друга Уго, яку ми викупили з будинку розпусти і вивезли звідти в урочистій процесії з мандоліною та факелами? А суперечка, що спалахнула між мною і Уго…, і як я послав двох «секундантів», щоб викликати його на дуель від мого імені, і як вже було призначено ранок для нашої зустрічі на віллі Борджіа… Або поява моє в офіційному вигляді свата, в чорному фраку і жовтих рукавичках, коли я сів перед синьйорою Емілією, прачкою і дружиною візника, і від імені свого товариша Гофрідо просив «руки» її старшої дочки Діани?7
Молодий, безтурботний, легко видобувавший гроші на прожиття своєї журналістською роботою, не обтяжений жодним політичним кредо або зобов’язаннями, він насолоджувався життям у всіх її проявах. Володимир майже повністю забув, що він був євреєм, в рівній мірі, як і те, що він народився в Росії. Він вивчив італійську настільки, що говорив на неї без жодного акценту, проте пізніше він зізнався, що південні італійці брали його за северянина і навпаки, і що він ніколи не зустрів жодної людини, яка прийняла б його за італійця зі своєї власної провінції. Він досяг досконалості не тільки в загальноприйнятій літературній мові, а й вивчив різницю «між дванадцятьма акцентами італійської», як він описав це в своєму чарівній короткій розповіді «Діана»: «Венеціанці співали в наївній і ніжній манері і називали своє місто« Венессiя». Неаполітанці простогнували свої голосні, як ніби висловлювали стрімке і пристрасне бажання. Сіціліанці надували губи і говорили тоном примхливої дитини»8.
Жаботинський був вільний від звичайного упередженого ставлення до сленгів: «Жаргони завжди більш інтимні, живіші, ніж офіційні книжкові ідіоми; вони вбирають в себе атмосферу життя… »9.
У статті про українського національного поета Шевченка він згадував про великого римського поета Беллі, який жив в сорокові роки дев’ятнадцятого століття: «Його сонети на romanesko дивовижні, його італійські елегії водянисті, риторичні і забуті. Теж, очевидно міцно затявся він: так затявся, що і сам Бог його залишав, як тільки він в своєму творчому пориві переступав через якусь ледь помітну межу, – і Беллі, по цей бік межі великий поет милістю Божою, по той бік раптово перетворювався в жалюгідного писаку…»10.
Володимир пам’ятав кілька італійських діалектів до кінця свого життя.
Один з його друзів-письменників жваво згадував обід з Жаботинським в великому італійському ресторані на площі Сохо в Лондоні в 1932 році, де той звертався до кожного з п’яти офіціантів на відповідному провінційному діалекті, викликаючи у них щасливе здивування. Вони залишили всіх інших відвідувачів і зібралися навколо столу, захоплено роззявивши роти, побачивши цього чудового поліглота – іноземця, який робив щось таке, що жоден із вроджених італійців не зміг би зімітувати. І сам Жаботинський був щасливий як дитина, якій надали випадок знову пограти з улюбленою іграшкою.11
За його власним визнанням, він також пробував писати вірші на італійському.
У 1900 р, після гіркого розчарування в любовному зв’язку з однією чарівною, але не дуже змістовною італійською дівчиною, він провів безсонну ніч – «найжахливішу ніч в моєму житті!» і, врешті-решт, сів за свій письмовий стіл і написав сонет:

E` lungi omai quel qiorno. Di zaffiro
pareva il mar che voi chiamate Nero.
La zingara dagli occhi di vampiro
chiese: «Dammi la man – ti svelo il vero.»

Disse: “Tua madre e` morta. – In un ritiro
di calma e pace svolgerai intero
il filo della vita. – Hai nome Piero. –
Darai a donna indegna il tuo sospiro.”

Disse e fuggi. Molti anni poi fuggiro:
mamma e` sorretta ancor dal sanque fiero
della Tribu; il mio nome e` Vladimiro;

fra tempeste serpeggia il mio sentiero…
Pur ella non menti: folle, deliro,
per una indegna donna io mi dispero. 12

Давно минул тот день. Чистым сапфиром
сияло море, которое вы называете Черным.
Цыганка юная с глазами вампира
«всю правду» мне рассказала проворно.

Сказала: «Мать твоя умерла. И в месте затишья,
покоя и мира ты ляжешь на одр,
размотав всю нить твоей жизни. Тебя зовут Петр.
Женщине подлой подаришь ты вздох излишний».

Сказала и убежала. Минули года незримо:
мама еще жива гордой кровью, как жив и бодр
народ наш. Имя мое – Владимир.

Тропинка моя идет сквозь грозные бури…
Но цыганка не солгала: любовью томимый,
из-за женщины подлой я гибну в бредовом сумбуре.

(Пер. А. Божко)

Жаботинський видав секрет, що згодом він послав сонет кільком редакторам, які ніколи не надрукували його; це, однак, не знищило його «свого захоплення маленьким шедевром». Неупереджений читач міг би, ймовірно, бути схильним до того, щоб погодитися з редакторами швидше, ніж з юним автором щодо поетичної цінності сонета, який швидше за незрілий як за формою, так і за змістом (Джозеф Шехтман)13. Тим не менш, він є свідченням майстерного володіння мовою.
Володимир повернувся в Росію пароплавом по маршруту Венеція-Константинополь-Одеса в липні 1901 г. Цей від’їзд ознаменував кінець італійського періоду, одного з найбільш важливих в особистісному становленні Жаботинського.
Його роман з Римом був подібний до любовного роману: якби він був продовжений, внутрішні конфлікти, непорозуміння і розчарування могли б звести його нанівець і знищити всю чарівність. Проте, він вчасно виїхав від об’єкта свого обожнювання, і на відстані Рим залишився в його пам’яті таким прекрасним, блискучим і прекрасним, яким він побачив його в своєму юнацькому захваті. У Римі не було нагоди випробувати розчарування. Для Жаботинського Італія назавжди залишилася життєвим символом всього великого і чудового в його власному житті – «духовною батьківщиною, якщо я коли-небудь її мав». Італія зберігала глибокий і тривалий вплив на інтелектуальний і духовний розвиток Володимира Жаботинського.
__

1. Жаботинський В.Є. Повість моїх днів. – Ізраїль: Бібліотека-Алія, 1989 – С. 24.
2. Там же. – С. 24-25.
3. Там же. – С. 25.
4. Там же. – С. 25.
5. Цит. по: Joseph B. Schechtman. Rebel and Statesman. – New York: Thomas Yoseloff – C. 49.
6. Там же. – С. 50.
7. Жаботинський В.Є. Повість моїх днів. – Ізраїль: Бібліотека-Алія, 1989 – С. 31.
8. Цит. по: Joseph B. Schechtman. Rebel and Statesman. – New York: Thomas Yoseloff, 1989– C. 59.
9. Там же. – С. 59.
10. Жаботинський В.Є. «Урок ювілею Шевченка». Чуковський і Жаботинський. Упоряд. Евг. Іванова. – Москва – Єрусалим, 2005. – С. 222.
11. Joseph B. Schechtman. Rebel and Statesman. – New York: Thomas Yoseloff, 1989 – C. 60.
12. Там же. – С. 60.
13. Там же. – С. 62.

Анна Божко

Залиште відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.