Зустріч краєзнавців

Зустріч краєзнавців

Краєзнавці рідня мисливцю

К.Г. Паустовський

 

В затишному дворі Меморіального музею Костянтина Георгійовича Паустовського під 90-річним розлогим каштаном відбулася чергова зустріч членів історико-краєзнавчого клубу “Моя Одеса” (керівник Ірина Бойко). Зустріч присвятили 30-річчю Незалежності України.

Кажучи про національну свідомість у начерку “Живописная Болгария”, Паустовський зауважив, що “національна свідомість народжується не тільки в боротьбі за незалежність, але й у відчутті справжнього життя своєї країни, у відчутті кровного зв’язку з народом у всі епохи її існування, у знанні та охороні своєї мови, побуту, народного мистецтва”.

Існування краєзнавців письменник вважав за найбільше добро. У начерку “Соль земли” і в повісті “Начало неведомого века” він зауважив, що “краєзнавці рідня мисливцю. Краєзнавці — поети і вчені разом… Об’єм їх досліджень широкий, а ентузіазм може заразити саму нудну людину… До краєзнавців прийнято ставитися поблажливо та вважати нешкідливими диваками. А між тим вони збирають по крихтах нашу історію, традиції та виховують любов до рідної країни”.

На передсвятковій зустрічі у нашому музеї краєзнавець, історик і юрист Ольга Козоровицька завершила цикл своїх лекцій про випускників Одеського Рішельєвського ліцею, їх внесок у світову науку, їх долю, епоху.

Серед згаданих були: мікробіолог Яків Юлієвич Бардах — творець вакцини від сказу,  який двадцять шість років керував Одеською станцією швидкої допомоги; хімік світового масштабу Микола Дмитрович Зелінський, що запропонував спосіб очистки бензину, винахідник отруйного газу й ефективного протигаза, творець гумової маски з абсорбентом активованого вугілля; винахідник першого в світі пінного вогнегасника Олександр Георгійович Лоран, який назвав його на свою честь “Лорантіно”, а ще  вчений-теплотехнік Борис Адольфович   Мінкус.

Була також приділена увага піклувальнику Рішельєвського ліцею Михайлу Михайловичу Толстому. Йому зобов’язана Одеса й існуванням публічної бібліотеки.

Не були забуті й Лебединцев Всеволод Володимирович — астроном Пулковської обсерваторії й Одеського відділення цієї обсерваторії; Володимир Фальц-Фейн — політичний діяч царської Росії, автор книги про Асканію Нову, а також і художник-модерніст Павло Шварц — автор декорацій і костюмів в Одеському театрі опери та балету.

Зустріч завершилась чудовою музичною програмою. Народні й авторські українські пісні весело, яскраво, емоційно виконав гурт краєзнавців “Срібляста хвиля”. Засновник його Тетяна Оберем, музичний керівник — солістка-вокалістка Одеської обласної філармонії Ганна Слободянік .  Солістки гурту Валентина Савіна й Тетяна Куліковська.

Присутні на цій зустрічі, всі разом, настільки душевно й щиросердно підтримали співаючих краєзнавців, що тут доречно згадати слова героя одного з начерків Костянтина  Паустовського: «Я співаю,  … коли вітчизна в мені засумує».

 

Світлана Кузнєцова

 

 

 

Залиште відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.