КОСТЯНТИН БАЛЬМОНТ – ПОЕТ РОСІЙСЬКОГО МОДЕРНУ

КОСТЯНТИН БАЛЬМОНТ – ПОЕТ РОСІЙСЬКОГО МОДЕРНУ

Костянтин Бальмонт увійшов в історію російської літератури як поет-символіст. Він стверджував, що в нього шотландське коріння по батькові. Можливо, в цьому він наслідував Михайла Лермонтова, який вів свій рід чи то від іспанського герцога Лерми, чи то від шотландського поета XIII століття Томаса Лермонта. Як би там не було, але батьки поета справді були непересічними людьми. Батько, Дмитро Костянтинович, в молодості був морським офіцером, але за станом здоров’я залишив службу і зайнявся земською діяльністю. За характером це була людина м’яка і добра, якої вдавалося безкомпромісно боротися з чиновницьким свавіллям, перебуваючи при цьому в повному підпорядкуванні у дружини. Віра Миколаївна, мати поета, була жінкою гордою, сильною і чудово освіченою. Пізніше Бальмонт писав, що саме матері він зобов’язаний тим, що став поетом.

Коли Бальмонту виповнилося дев’ять років, його віддали в Шуйську гімназію. Шуя на той момент була російським Манчестером, центром текстильної промисловості. Але дізнавшись про участь Бальмонта в підпільних революційних гуртках, його перевели на навчання у Володимир і заради виправлення поглядів поселили в квартирі класного наставника, вчителя грецької мови. До слова, Бальмонт був обдарований здатністю до вивчення мов. З юних років він почав складати вірші, причому був ризик скочування його в графоманію, оскільки талановитий юнак був не дуже схильний працювати над віршем. І вчитель порадив йому не поспішати розсилати вірші в журнали, пояснивши, що так можуть писати все хоча б трохи обдаровані молоді люди.

За різними даними Бальмонт знав від 14 до 16 мов, а крім літератури і мистецтва захоплювався етнографією, історією і хімією. Батьки не висилали йому грошей, він бідував, жив на горищах, вивчав санскрит і робив переклади. У Московському університеті Бальмонт провчився недовго, близько року, і був виключений звідти за участь у студентських заворушеннях. До речі, саме Бальмонт почав переводити Едгара По, якого раніше знали дуже мало. До символізму Бальмонт прийшов дуже органічно, йому на відміну від інших поетів нічого не довелося в собі ламати або відмовлятися від колишнього багажу просто тому, що цього багажу не було. Дуже швидко він почав приділяти увагу музичній стороні вірша, захоплюючись пошуком алітерацій і співзвуч. Його перший серйозний збірник «Под северным небом» був виданий в 1894 році.

У 1900 році виходить його збірка «Горящие здания», першим віршем якого стане «Аромат солнца».

 

Запах солнца? Что за вздор!

Нет, не вздор.

В солнце звуки и мечты,

Ароматы и цветы

Все слились в согласный хор,

Все сплелись в один узор.

 

Солнце пахнет травами,

Свежими купавами,

Пробужденною весной,

И смолистою сосной.

 

Нежно-светлоткаными,

Ландышами пьяными,

Что победно расцвели

В остром запахе земли.

 

Солнце светит звонами,

Листьями зелеными,

Дышит вешним пеньем птиц,

Дышит смехом юных лиц.

Так и молви всем слепцам:

Будет вам!

Не узреть вам райских врат,

Есть у солнца аромат,

Сладко внятный только нам,

Зримый птицам и цветам!

Вірш буквально просякнутий іконографією модерну: сонце, запахи і аромати, землі і квітів, які сплітаються в єдиний візерунок. До слова, квітковий орнаментальний мотив досить поширений в епоху модерну. І сама орнаментальна сутність вірша підкреслюється малою кількістю дієслівних форм. Тут торжествують предмети і образи, це не лірична, а іконічна поезія. Тут немає руху, але є ритм, яким так пишався Бальмонт. Як справжній поет модерну, Бальмонт відмовляється від натуралізму, але не відмовляється від природи. Однак він її не копіює, а, скоріше, розбирає на імпресіоністичний спектр, який згодом відтворює як штучний світ і пейзаж. Іншими словами, життя розглядається в символізмі емпірично а, отже, має досить умовну цінність і повинно бути переструктуровано за законами естетичними.

 

Катерина Єргєєва

Залиште відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.