«Храми муз» Костянтина Паустовського

«Храми муз» Костянтина Паустовського

 

До 129-річчя від дня народження письменника

(1892-1968)

                                                                 

                                 

Музеї … існують як незліченні зібрання людських шедеврів і природних рідкостей….

                                                                                                            К. Паустовський

Прообразом музею є храм. Біографія сьогоднішніх музеїв виходить з античних «музейонів». У перекладі з грецької це слово означає «храм муз», що зберігає в собі первинне значення священного простору, де складалися перші колекції.

Сьогодні серед історично сформованих типів музеїв найзначніші музеї мисляться як скарбниці світової культури і мистецтва.

«Живопис існує, – за словами письменника Костянтина Паустовського, – як самостійне і чудове явище в ланцюзі інших явищ дійсності».

Монументальний живопис, як найдавніший вид мистецтва, зародившись в кольорових наскельних малюнках, пізніше став як би доповненням до архітектури, прикрашаючи храми і громадські будівлі.

Костянтин Паустовський в повісті про своє дитинство «Далекі роки» розповів про таке високе прекрасне, як фрески Михайла Врубеля в Кирилівській церкві Києва. З ним дружив його батько. Художник назвав Костика, тоді учня молодших класів Першої київської гімназії, «абсолютно акварельним хлопчиком».

Його картину «Демон» Костянтин побачив вперше набагато пізніше, взимку 1911 року в Третьяковській галереї. «Вона жила в залі галереї холодом прекрасного, величчю людської туги, – читаємо далі в цій же повісті. – Я довго стояв перед «Демоном». Вперше я зрозумів, що споглядання таких картин не тільки дає зорову насолоду, але й викликає з глибини свідомості такі думки, про які людина раніше і не підозрювала».

Паустовський, який володів великим запасом життєвих спостережень і знань, серйозний, добре відчуваючий красу художник слова не міг ставитися байдуже до творів живописців. Адже у них один і той же предмет натхнення: прекрасне. А знання ще інших споріднених областей мистецтва, – як вважав письменник, – незвичайно збагачує внутрішній світ прозаїка і надає високу виразність його прозі.

У своїх творах, наповнених світлом і фарбами живопису, свіжістю слів, властивих поезії, відповідністю архітектури, опуклістю і ясністю ліній скульптури, ритмом і мелодійністю музики, зацікавившись життям і творіннями великих майстрів пензля і різця, він сказав про них яскраве, темпераментно слово.

Під різними обкладинками своїх книг Паустовський зібрав свою літературну Пінакотеку – не тільки «сховище картин» (грецькою пінаки), але й скульптур – надбання храмів, соборів, музеїв багатьох країн, особистих колекцій. Як ерудований екскурсовод від статті до нарису і повісті допомагає читачам краще зрозуміти великі шедеври світового мистецтва.

Звернемося до значних творінь цих зібрань. Серед них «Сікстинська мадонна» Рафаеля – неминущої цінності прекрасний витвір людського духу. Величний образ мадонни, в якому незабутньо і неповторно втілені благородство і гордість людини, проникнутий щастям материнства, а ще й почуттям материнської тривоги перед трагічною долею Сина. У цьому творі Рафаелю вдалося надати образу з культу загальнолюдські риси.

«Сікстинська мадонна», – на думку Паустовського, – з тих картин старих майстрів, перед якими просто небезпечно зупинятися. Вони не відпускають від себе … і чим довше дивишся, тим ширше наростає незрозуміле хвилювання. Воно доходить до тієї межі, коли людина вже насилу утримує сльози.

У римському Пантеоні, похмурому і нескінченно древньому, поховано одне з найбільш ніжних людських сердець – серце Рафаеля. У товщі стіни вибита ніша. У ній стоїть саркофаг Рафаеля. Відвідавши в 1950 році Пантеон, Паустовський купив у квіткарок кілька білих лілій, які самі по собі – символ надзвичайного благоговіння і поваги, і поклав на саркофаг над напівстертим написом «Рафаель Санті». Про це він розповів у нарисі «Географічні записи», і далі про свій шлях з Пантеону через Навонську площу, своєрідний музей під відкритим небом зі статуями біля фонтану Треві, до собору святого Петра.

 «Собор святого Петра – це прямий виклик Богу, – пише Паустовський, – створюючи цей собор, людина як би вирішила помірятися силою і генієм з божеством. І людина перемогла…». У цьому «спорудженні титанічному», біля правої стіни в сірому розсіяному світлі височіє «П’єта» Мікеланджело. Богоматір тримає на колінах тіло померлого Христа …

«Міць Мікеланджело не вмерла в подальшій скульптурі, – каже далі письменник. – Її прийняв, як спадок, Роден та інші скульптори, в тому числі і наш російський скульптор Матвєєв». Згадував він про цого скульптора в Римі двічі: біля гробниці Рафаеля і близько «П’єта» Мікеланджело. Згадував надгробний пам’ятник роботи Матвєєва над могилою великого художника Борисова-Мусатова на околиці міста Таруса.

Орест Кіпренський, прагнучи досягти вершин Рафаеля, їде в Рим «для вдосконалення в живопису майстерності». У маленькій повісті «Орест Кіпренський» Паустовський розповів, що художник в Мілані цілими днями проводив у монастирській трапезній при церкві Санта-Марія делле Граціє біля «Таємної вечері» Леонардо да Вінчі. Сторожа, зберігачі картини, розповідали йому, як сам Наполеон кілька годин сидів перед творінням Леонардо в глибокій задумі. Споглядання «Таємної вечері» вселяло Кіпренському нову віру в свої сили.

У 1962 році Паустовський з італійського міста Турина, де брав участь у конгресі Європейського співтовариства письменників, теж їздив до Мілана – подивитися «Таємну вечерю». У «Італійських записах» зазначив, що картина справила на нього враження дива і він не згоден зі словами «Побачити «Вечерю» Леонардо – і померти!». «Після зустрічі з «Таємною вечерею», як і з будь-яким великим твором мистецтва, – на його думку, – хочеться не померти, а жити, – жити, якби це було можливо, без втоми, без втрат, щоб побачити всю красу світу у всіх її висловах – від червоної кримської землі до картин Ван Гога і від лілового Егейського моря до білої зорі над Олонцем».

Якщо ми повернемося на сторінки повісті про долю художника Кіпренського, то разом з ним проведемо ніч у Ватикані. Тут датський скульптор Торвальдсен, суперник італійського скульптора Канови, по пред’явленню перепустки від кардинала, показав статуї художнику, який в бесіді про скульптуру сказав, що мармури Ватикану представляються йому мертвими і не викликають хвилювання, властивого великим творінням мистецтва.

Освітлені факелом, століттями живші в тиші темних і гучних залів, статуї, фрески, картини, барельєфи, осяяні хитким світлом, раптово заблискотіли. Кіпренський вдивлявся в неясну гру вогню на теплому камені. Він намагався закріпити в пам’яті рух тіней, що повідомляли надзвичайну жвавість особам героїв і мармурових богинь. Скульптор довів, що тільки так народжуються образи від античної скульптури і створюються в тайниках душі закони майстерності.

Місцями, де римляни зберігали придбані шедеври, були розкішні вілли аристократів. Зазвичай і сам будинок був твором мистецтва, де зодчество поєднувалася з фресками, мозаїкою, позолотою.

У центрі Рима одна з вілл з великим ландшафтним парком і Галереєю з багатим зібранням творів мистецтва чотириста років належала скінчившому своє існування  на початку ХХ-го століття патриціанському роду Боргезе. Її придбала держава і передала в дар Риму, а прості жителі отримали доступ до великої колекції.

Звернувшись до оповідання Паустовського «Вілла Боргезе», ми можемо разом з письменником піднятися широкими парадними сходами в перший зал Галереї і його зіркими очима розглядати стелю і стіни розпису художників Джованні Маргеті й Доменіка Анчеліса, скульптури Берніні – дивного майстра, під рукою якого камінь ставав податливим і теплим, як людське тіло. Особливо це помітно на скульптурі «Викрадення Прозерпіни», на її стегні навіки залишилися вм’ятини від пальців викрадача Плутона.

У сусідньому залі лежить на канапі розпещена мармурова Пауліна Бонапарт, виліплена Кановою. Кожна складка софи, кожна її зім’ятість оброблені скульптором до повної досконалості. З цієї недбалої зім’яті піднімається тонкий дівочий стан Пауліни, її струнка спина і незаймані груди.

А далі в залах музею Боргезе на картинах задумливі мадонни і зосереджені святі, одягнені в надмірно важкі і пишні тканини. Вони сиділи на кріслах, висічених з каменю.

Муза далеких мандрівок заманила Паустовського до Парижу, до міста, яке відкрилося йому багатьма сторонами, а ще й сутінком завжди кілька загадкового Лувру. У нарисі «Швидкоплинний Париж» він згадує круглий зал Лувру, де тіло Венери Мілоської наче відлите з похмурих перлів, і де без жодної видимої причини на очах у людей з’являються непокірні сльози. «… мармурова загадка – оголена жінка з відбитими руками … Протягом багатьох сотень років ще не було створено людиною нічого прекраснішого. І чи буде створено надалі, невідомо.

… Великі гуманісти схилялися перед нею так само, як і великі циніки. Незрозуміле занепокоєння поселялося в серці у кожного, хто занадто довго дивився на її сильні плечі і тверді незаймані груди. Тому що в цих плечах, в повороті шиї, в кожному пальці її ніг було укладено досконалість».

В афінському музеї, побудованого зі зберігаючого прохолоду мармуру, де сховавшись від спопеляючого сонця Еллади, – писав Паустовський в нарисі «Лавровий вінок», – він, оглядаючи зібрані недавно підняті з дна моря біля берегів Греції стародавні скульптури, згадав, що і в Російському музеї на Волхонці в Москві буває прохолодно в спекотні дні від великої кількості мармуру.

Згадав в Афінах про його творця – знаменитого й найскромнішого вченого-мистецтвознавця Івана Цвєтаєва, який віддав весь жар своєї душі великому мистецтву наших предків – римлян і еллінів, що зібрав в ньому зразки світових шедеврів.

Іноді думка письменника переносилася до часів Еллади. У нарисі «Іллінський вир» він своє враження від побаченої статуї єгипетської цариці Нефертіті описує так: «Я був вражений жіночністю і ніжністю, яка полягала в грубому піщанику. Геніальний скульптор витягнув із серцевини каменю чудову голову трепетної і ніжної молодої жінки і подарував її століттям, подарував її нам, своїм далеким нащадкам, так само як і він, визискуючим нетлінної краси».

У літературній галереї Паустовського далеко не повний перелік імен художників говорить про його глибоке знання світового і вітчизняного мистецтва. Вражає дивно тонке розуміння письменником суті нових явищ в ньому. Зокрема його розуміння значущості відкриттів в живописі імпресіоністів, які влаштували бенкет фарб, чому земля стала святковою.

У цьому ряду новатор Пікассо, Матісс, Гоген … У статті «Несамовитий Вінсент» Паустовський точно охарактеризував суть творчості Ван Гога, що дав великий урок, урок самопожертви всім людям мистецтва.

Дуже точно і лаконічно Паустовський дає характеристики і іншим художникам. У Уістлера – «камінь мостів, які втратили вагомість, і вода заток і небо, прозоре як вода», у Доре «промені сонця крізь хмари». Художник «сумного пейзажу» Левітан в однойменній маленькій повісті і Тарас Шевченко «зразок вічного ідеалу художника і творця для свого народу» в такій же однойменній повісті. У «Нотатках про живопис» – живописець Ромадін, у якого «не тільки Нестеровський північ, але і вся решта Росії». А в «Житті на клейонці» картини Ніко Піросмані – «цілий комплекс, як ціле життя … надзвичайно своєрідне, перенесене на клейонки і жерсть».

На інших сторінках – думки письменника про творчість Саврасова, Жуковського, Рєпіна, Сар’яна, Кустодієва, Піменова, Федотова …, дізнаємося Ватто, Тернера, Ван Дейка, Делакруа, Корреджо, Рубенса, Боттічеллі, …, фрески фракійських гробниць, візантійські базиліки, мозаїку, Айя-Софію в Стамбулі … Найширший діапазон!

У дорожніх нотатках «Вітер швидкості» Паустовський згадує про те, що в Російському музеї Ленінграда серед старих знайомих з’явилися знахідки: він «як би вперше побачив портрет Самойлової роботи Карла Брюллова» і «побачив нового Куїнджі – стрімкий берег Азовського моря, що пашить степовим полум’ям, кобальтовою морською спекою».

Тут же читаємо і про те, що «Ермітаж бере в полон міцно, на все життя … здається, не вистачить життя, щоб перейнятися цим мальовничим багатством, вивчити розсипи майстерності». У «священному сутінку» залів Ермітажу – блискуча галерея героїв 1812-го року, лоджії Рафаеля, осінні фарби Тиціана, середньовічні харчевні фламандців з їх гулом волинок і тріском ковбаси на розпечених жаровнях, вирвані з мороку обличчя на полотнах Рембрандта, мерехтливе, як старе скло, повітря Венеції у Каналетто, зловісна сила Ель Греко …. Потрібні сотні сторінок, – далі зазначає Паустовський, – щоб перерахувати все, що так миттєво входить в пам’ять і потім знову і знову наполегливо повертає до себе.

У «Золотій троянді» він додає, що легкий морок Ермітажних залів, зворушений темною позолотою, здавався йому священним: «Я входив в Ермітаж як в сховище людського генія. В Ермітажі я вперше ще юнаком, відчув щастя бути людиною. І зрозумів, як людина може бути великою і гарною».

У «Книзі поневірянь» (глава «Гарматний завод») Паустовський розповів про свої відвідини крайового музею, влаштованого в колишній церкві робочого селища Голіковка. Там поруч з величезними уламками рожевої і золотистої слюди були виставлені мережива і зразки важкого і чудового чавунного лиття.

У цьому музеї, де бував в повній самоті, він зрозумів, що до тих пір поводився в музеях, як і більшість відвідувачів, нерозумно й утомливо. Він намагався по можливості розглянути все. Через півгодини починалися тупі головні болі, і він йшов розбитий і спустошений.

«Безглуздим було вже найщиріше моє бажання, – пише він, – дізнатися за дві-три години все те, що створювалося цілими століттями і накопичувалося людьми теж протягом багатьох і багатьох років». І далі зазначає, що після першого знайомства з Ермітажем, а потім і Лувром та іншими картинними галереями та музеями, прийшов до думки, що музеї в тому вигляді, якому вони існують, як незліченні зібрання людських шедеврів і природних рідкостей, приносять мало користі. Вони привчають до верхоглядства, до поверхневого знання і до збіглим – самим безплідним враженням.

Письменник робить висновок, що «найрозумніше влаштовувати невеликі музеї, присвячені всього декільком художникам або навіть одному (як музей Родена в Парижі, Голубкиної в Москві), або певного і не дуже тривалого часу в нашій історії, або, нарешті, однієї якій-небудь області знання і географічної області країни».

У вище згаданих подорожніх нотатках «Вітер швидкості» Паустовський розповів нам про маленький музеї в Каунасі, де зберігаються майже всі картини чудового живописця Чюрльоніса. «Багато його картин, – зазначає письменник, – фантастичні, як сни. Але якщо відкинути їх, то у Чюрльоніса залишаться дивовижні речі. Мабуть, ніхто з художників не передавав з такою майстерністю ніч і зоряне небо, як це зробив Чюрльоніс в серії своїх картин «Знаки зодіаку».

Письменник запам’ятав і, описавши дуже зримо, знайомить нас із ще однією його картиною – «Казка»: «Чарівник тримає в долонях кришталеву грановану кулю. Навколо – ніч. Куля випромінює напружене магічне світло. Вона прозора. Усередині кулі видно старовинне місто, що переливається, як діамант, всіма барвами веселки».

У романі Паустовського «Дим вітчизни» літній художник-реставратор Микола Вермель і вчений-пушкініст Семен Швейцер зберігають культуру майбутнім поколінням. Вермель в Новгороді вивчає і реставрує фрески знаменитого Феофана Грека та інших – безвісних древніх живописців. Тут застала його війна. Разом з завідувачем музею художник евакуює ікони, древне церковне начиння і рукописні книги собору Новгородського кремля.

Швейцер займається пошуком втраченого портрета Пушкіна, написаного італійським художником, що жив в Одесі, і, згідно із записами Туманського, подарованого поетом Кароліні Сабанській при від’їзді з одеського заслання. На портреті Пушкін був зображений спершись на кам’яну балюстраду. В одній руці він тримав аркуш паперу з написаними на ньому віршами, присвяченими Кароліні Сабанській. Художник нібито зобразив на цьому аркуші чорною фарбою перші дві строфи цього вірша. Вчений сподівався знайти, може бути, записані на портреті ще й невідомі пушкінські слова. Швейцера війна застала в Михайлівському і він теж зробив все, щоб врятувати цінне надбання пушкінського музею.

Письменник зазначив: «Вони зберігають красу, яка «витягне» світ навіть з «закривавленого сміття війни».

У мирний час музеї теж іноді необхідно рятувати. Паустовський повідав про випадок, який стався в одному з маленьких північних міст. Хлопчаки вибивали з рогаток шибки в старовинному будинку, збудованому чудовим архітектором-кріпаком. У будинку містився музей. Шибки були кольорові, і це приваблювало бешкетників. Завідувач ніяк не міг з ними впоратися. Разом з дружиною він спочатку зібрав все каміння біля музею, а потім і на сусідній вулиці. Щоб продовжувати бити шибки, хлопчакам треба було приносити каміння здалеку. Це вже ускладнювало справу. Але діти навіть і не намагалися опиратися – вони зніяковіло відступили. Все містечко піднялося на захист музею.

Так в статті «Патріоти свого міста» Паустовський проілюстрував любов до рідних місць, що живе в грудях кожної людини. Любов ця проходить складний шлях разом з культурним зростанням людини.

У 1959 році Костянтин Георгійович їздив до Болгарії на запрошення болгарських письменників і художників. Він був приголомшений, відвідавши Созопол. Повернувшись до Москви, написав про нього прекрасний нарис «Амфора», і цього було досить, щоб созопольці створили на березі моря на мисі Колокіта в маленькій рибальській хатині перший в світі меморіал «Костянтин Паустовський», маленький музей, нічим не нагадуючий інші музеї світу. Його відвідують не тільки болгари, а й люди багатьох національностей.

На початку 1920-х років Паустовський всього два роки жив і працював в Одесі. У 1958-му він написав свою головну книгу про улюблене місто «Час великих очікувань». У 1998-му, закохані у всю творчість письменника одесити, створили маленький меморіальний музей, фактично музей однієї цієї його самої одеської книги, на вулиці Чорноморській на приморському плато історичного району Одеси – Ланжерон, де жив письменник, який став її духовним центром.

Музей відкритий для всіх «шукаючих нетлінної краси» навколишнього світу та шедеврів натхненної прози.

«Ходіть в музеї хоча б через день, вони виховують душу» – така порада улюбленого Паустовським письменника Стендаля.

 

 

Світлана Кузнєцова

 

 

Залиште відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.