When Hitler Stole Pink Rabbit

When Hitler Stole Pink Rabbit

Як говорити з дітьми про війну? Це питання для мирного часу, але у військовий це реальна проблема, яку треба вирішувати. Нині цю роботу виконують психологи, психотерапевти та соціальні працівники. Для мирного часу існує історичний матеріал і художня література, підібрана відповідно до віку дитини. Так, наприклад, від дитячої літератури можна виділити оповідання “Як Гітлер вкрав рожевого кролика” за авторством Джудіт Керр.
Джудіт Керр народилася в 1923 році в Берліні в сім’ї Юлії та Альфреда Керра. Свій талант, цілком імовірно, вона могла відточити завдяки тому, що її батько – Альфред Керр був відомим письменником та театральним критиком. Проте батько міг допомогти шліфувати лише письменницький талант. Юна Джудіт Керр захоплювалася малюванням і у підлітковому віці відвідувала уроки малювання з натури. Але в 1939 році 16-річна Джудіт, майбутня на той момент письменниця і художниця, вважала за необхідне пройти курс стенографії і до 1945 року працювала в Червоному Хресті. А коли з’явилася нагода 22-річна дівчина зуміла виграти стипендію, щоб навчатися у Central School of Arts and Crafts. Усе своє життя Джудіт Керр присвятила творчості. Вона працювала найманою художницею, розписуючи дитячі фрески, викладала у технічному коледжі, працювала редакторкою сценаріїв та сценаристкою на ВВС.
Дамі Джудіт Керр у 2012 році був присуджений Орден Британської імперії «…for services to children’s literature and Holocaust education».
Роки дитинства письменниці можна вивчати як завдяки автобіографії, так і за допомогою невеликого оповідання «Як Гітлер вкрав рожевого кролика». Ця розповідь була видана в 1971 році англійською мовою і є другою виданою роботою дитячої письменниці. Через два роки Аннемарі Бьолль переклала книгу на першу мову Джудіт Керр – німецьку. У 1974 році Джудіт Керр отримала премію – German Children’s Literature Award. А в 1978 році було знято художній фільм за цим твором.
Головну героїню розповіді звуть Анна, і її прототипом безперечно є сама письменниця – Анна Джудіт Гертруда Хелена Керр. Усі члени сім’ї Джудіт Керр були прототипами для відтворення сім’ї Анни у творі “Як Гітлер вкрав рожевого кролика”.
9-ти річна Ганна, також є персонажем від якого йде розповідь. Вона описує своє життя в Берліні 1933, майбутні вибори і те, як напруга дорослих передається і дітям. Так, наприклад, її старший брат Макс бився з однокласниками, які підтримували кандидатуру Адольфа Гітлера. А батько Анни був відомим критиком і заробляв тим, що писав статті для газет. До того ж, що важливо, він був критиком нацистів. Незважаючи на свій хворобливий стан, батько Анни після виборів змушений був терміново виїхати в Цюріх. Туди за ним переїхала вся родина.
Назва твору походить від незначної деталі на початку оповідання – коли Ганна збирала свої речі, щоб переїхати за батьком, вона вибирала між двома іграшками. Вибір було зроблено не на користь рожевого кролика. Оскільки Анна і Макс були дітьми, вони не розуміли всіх труднощів їхнього становища і розраховували, що скоро повернутися додому. Адже саме вдома залишилася більшість їхніх ігор та іграшок. Але в Цюріху, обговорюючи ситуацію, що склалася, обидві дитини дійшли висновку, що нескоро зможуть повернутися додому і що саме Гітлер забрав у них їхні ж іграшки.
Заробляти на життя у Швейцарії для критика нацистів було неможливо, і родина переїжджає до Франції. Там Ганна влаштовується до школи, вчить нову мову і розповідає читачеві як вона справляється з тим, що втратила будинок і почувається чужою. У той час, як з Німеччини приходять новини, що книги її батька були спалені на одній із нацистських акцій зі спалення книг письменників, чия ідеологія відрізнялася від націонал-соціалізму.
Тільки Ганна відчула, що справляється з навантаженням, яке навалилося на неї, і звикає до життя у Франції, батьки повідомляє їй і Максу, що вони знову переїжджають. Цього разу до Англії.
Кожен читач може відзначити, що характер Анни відрізняється завзятістю і навіть самовладанням. Вона та її брат чесно зізнавалися один одному у своїх страхах, але їхня вразливість ніби наділяла їх силою переживати день у день і займатися рутинними справами.
Розповідь “Як Гітлер вкрав рожевого кролика” певною мірою відповідає принципу “Рівний – Рівному”. Письменниця, яка описала свій досвід дитинства, може допомогти іншим дітям, які пережили війну, впоратися з її наслідками.

Свірська Катерина

 

 

Залиште відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.