З нових надходжень Одеського літературного музею. Листівка Івана Липи до Михайла Литвиновича 1901 року.

Іван Львович Липа (1865 – 1923) – відомий український письменник, громадський та політичний діяч, лікар за фахом. В 1902 року родина Лип  переїхала до Одеси.  Домівка Івана Липи  в Одесі стала осередком культурного руху Південної України.

У 1905 році  Іван Львович видав в Одесі літературно-художній альманах «Багаття», серед учасників якого були відомі українські письменники: Панас Мирний, Іван Франко, Ольга Кобилянська, Борис Грінченко та інші.

Активну участь   в роботі над альманахом брав  Михайло Іванович Литвинович (1878 – 1944),   відомий юрист та  громадсько-політичний діяч, який жив у Відні.

Івана Липу і Михайла  Литвиновича поєднували  давні приязні стосунки.

Листівка, яка надійшла до фондів музею, датована листопадом 1901 року.

«Дорогий товаришу! Я не можу висловити Вам на папері, на скільки я вдячний Вам і Вашій родині за таке щире привітання мене у Відні. Сердечно здоровлю Вашу маму й батька. Передайте їм, що я ніколи не забуду Відня. Прийміть від мене як ознаку мого побажання до Вас: 2 томи Шевченка і Франка «Із днів журби». Нині читав Вашого листа. Напишу про це на Україну. Щирий до Вас Ів. Липа».

Литвинович був не лише юристом, а й літератором. У 1903 – 1905 роках він був автором альманаху «Ruthenische Revue» – українського інформаційного двотижневика, що виходив у Відні.

Збереглися листи Литвиновича до Івана Липи. У них багато відомостей про роботу над альманахом «Багаття»,  художні твори  – як надруковані у часописах, так і заборонені цензурою. З листів можна дізнатися і про те, як альманах розсилали у різні міста країни.

У одному з листів  Іван Липа писав, що до всієї родини Литвиновичів має «до вислову тільки слова прихильності…».

Козаченко Оксана

Залиште відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.