«Вы помните, когда возник Лицей…»

Щорічно 19 жовтня Пушкінський музей відзначає день Ліцею в пам’ять про дружбу, яку все життя так цінував і беріг наш поет. Згадаймо і сьогодні ми про нього в віртуальному форматі.

19 жовтня 1811 року відбулося урочисте відкриття Ліцею, названого за місцем знаходження – Царськосiльським.

Ліцей був задуманий Олександром I як закритий привілейований навчальний заклад для підготовки освічених і відданих батьківщині державних діячів.

Програма занять в Ліцеї була широкою. Перші три роки присвячувалися вивченню мов – російської, латинської, французької, німецької, математиці, словесності і риториці, історії, географії, танцям, фехтуванню, верховій їзді та плаванню. На старших курсах передбачалися заняття по розділах моральних, математичних, історичних наук, словесності і по мовам.

В кожного ліцеїста було виховане почуття власної гідності, поваги до іншого, почуття дружби, спорідненості і братства. Пушкін написав багато гірких віршів і сказав в них чимало гірких слів про дружбу і друзів, але ніколи ні одного докору не пролунало на адресу ліцейських товаришів, абсолютно особливих друзів в ряду всіх друзів. Не обов’язково ліцейські друзі були найближчими, були у Пушкіна в Ліцеї і недруги. І все-таки суть відносин ліцеїстів полягає в тому, що вони – союз, щось вище.

Друзья мои, прекрасен наш союз!

Он как душа неразделим и вечен –

Неколебим, свободен и беспечен

Срастался он под сенью дружных муз.

Куда бы нас не бросила судьбина,

И счастие куда б ни повело,

Всё те же мы: нам целый мир чужбина;

Отечество нам Царское Село.

«19 жовтня» (1825 р.)

«Бережи честь змолоду» – такий епіграф до останнього творіння Пушкіна – «Капітанської дочці». І це для нього не абстрактне моральне повчання, а дійсний життєвий принцип, винесений ще з дитинства, з Ліцею.

Пушкін іноді називав Ліцей монастирем. Дійсно, система виховання була строга, лише після п’ятирічного перебування в його стінах в грудні 1816 р. ліцеїстам дозволили виїхати до Петербурга погостювати у родичів. А такий безвинний проступок як виготовлення одного разу «гогеля-могеля» викликав скандал, яким займався міністр. Штрафники – Малиновський, Пушкін і Пущин – повинні були півмісяця стояти на колінах під час ранкової та вечірньої молитви. Зате з ліцейським гогелем-могелем російська поезія отримала «Бенкетуючих студентів»:

Ужели трезвого найдём

За скатертью студента!

На всякий случай изберём

Скорее президента.

В награду пьяным – он нальёт

И пунш и грог душистый,

А вам, спартанцы, поднесёт

Воды в стакане чистой!

Давайте і ми сьогодні згадаємо наших шкільних друзів!

завідуюча музеєм О.С. Пушкіна

Алла Нірша

Залиште відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.